Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 7-7 (Πεν. 9-11)

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 7-5 στην 4η περίοδο, αλλά ισοφάρισαν σε 7-7 και έστειλαν το ματς στα πέναλτι. Εκεί, ωστόσο, στάθηκαν άτυχοι, είχαν δύο δοκάρια και μοιραία ηττήθηκαν με 11-9 στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Οι Ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα απέναντι στην Φερεντσβάρος, αλλά ηττήθηκαν στα πέναλτι με 11-9. Οι Ούγγροι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στον «ξαφνικό θάνατο», με την τύχη να γυρνάει την πλάτη στους Πειραιώτες, οι οποίοι σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε χαρακτήρα όταν βρέθηκε πίσω με 7-5 στην τέταρτη περίοδο, πίεσε, ισοφάρισε σε 7-7 και στα τελευταία δευτερόλεπτα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του Μυλωνάκη σταμάτησε στο δοκάρι της Φερεντσβάρος. Οι πρωταθλητές Ευρώπης στάθηκαν άτυχοι, αλλά απέδειξαν ότι δεν τα παρατάνε ποτέ. Πλέον, οι νταμπλούχοι Ελλάδας στρέφουν το βλέμμα τους στις επόμενες μάχες σε Ελλάδα και Champions League, με στόχο ακόμα μεγαλύτερες νίκες και ακόμα σπουδαιότερες επιτυχίες.

Το πάνω χέρι ο Ολυμπιακός

Οι Ούγγροι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Γιούνγκερ, ωστόσο, η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με τέρμα του Νικολαΐδη ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και με γκολ των Δερβίση και Μυλωνάκη έκαναν το 3-1. Η Φερεντσβάρος με γκολ του Καλάι στον παίκτη παραπάνω μείωσε σε 3-2. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, σκόραραν και τέταρτο γκολ με τον Δερβίση και πήγαν ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +2 (4-2).

Ανατροπή από τους Ούγγρους

Στο τρίτο οκτάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους Ούγγρους να φέρνουν τούμπα το ματς και να μετατρέπουν το 4-2 σε 4-5. Ο Μίτροβιτς μείωσε σε 4-3, ο Βάργκα ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στην Φερεντσβάρος. Ο Μουρίκης έβαλε τέλος στο σερί των Ούγγρων και ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Βάργκα έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 6-5 του τρίτου οκταλέπτου.

Εδειξαν χαρακτήρα και ισοφάρισαν οι Ερυθρόλευκοι

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου ο Μίτροβιτς σκόραρε και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Ούγγρους (5-7), όμως, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Ο Νικολαΐδης μείωσε σε 7-6 και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε σε 7-7 και έστειλε το ματς στα πέναλτι!

Ατυχοι οι Πειραιώτες στη «ρώσικη ρουλέτα»

Ο Ολυμπιακός σούταρε πρώτος στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά ο Ομπράντοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι Ούγγροι σκόραραν με τον Βάργκα, με τον Δερβίση να ισοφαρίζει σε 8-8. Ο Βάμος έκανε το 9-8 για τη Φερεντσβάρος, με τον Γενηδουνιά να ευστοχεί και να φέρνει ξανά το ματς στα ίσια (9-9). Ο Γιούγνκερ δεν λάθεψε απέναντι από τον Πάβιτς για το 10-9, σε αντίθεση με τον Φουντούλη που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το τελικό 11-9 διαμόρφωσε ο Καλάι, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φίλους της ουγγρικής ομάδας.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 1-4, 2-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γιούνγκερ (περιφέρεια, 2:53), 1-1 Νικολαϊδης (φουναριστό, 2:34)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Δερβίσης (περιφέρεια, 6:40), 3-1 Μυλωνάκης (π/π, 3:53), 3-2 Καλάι (π/π, 3:26), 4-2 Δερβίσης (π/π, 2:48)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Μίτροβιτς (π/π, 6:05), 4-4 Γιάκσιτς (π/π, 5:00), 4-5 Βάργκα (π/π, 2:08), 5-5 Μουρίκης (π/π, 1:33), 5-6 Βάργκα (μπάσιμο, 1:08)

4ο οκτάλεπτο: 5-7 Μίτροβιτς (μπάσιμο, 7:05), 6-7 Νικολαϊδης (φουνταριστό, 6:42), 7-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:04)