![Οι γεμάτοι περηφάνια σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο, Ντρισμπιώτη και η ελληνική αποστολή στην τελετή έναρξης (pics & vid)](https://www.to10.gr/wp-content/uploads/2024/07/GTbswhIW4AAThkx-300x182.jpg)
Η Ελισάβετ Πεσιρίδου πήρε τη δεύτερη θέση στα 100μ. εμπ. στο διεθνές μίτινγκ που πραγματοποιήθηκε στο Λεβερκούζεν.
Η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 100 μέτρα με εμπόδια στο διεθνές μίτινγκ στίβου που διεξάγεται στο Λεβερκούζεν. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε την κούρσα με χρόνο 13.28″, πίσω από την Πολωνέζα Κλαούντια Βουίτονικ, που πήρε τη νίκη με 13.19″.
Διαβάστε επίσης: Ελλάδα – Βέλγιο 85-68: Θέαμα, περίπατος και τώρα Eurobasket (vid + pics)
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές στη διοργάνωση, η Σπυριδούλα Καρύδη με άλμα στα 13.24 στην τρίτη της προσπάθεια κατετάγη έκτη στο τριπλούν, ενώ η Βασιλική Χαϊτίδου στο μήκος, κατέλαβε την έβδομη θέση με άλμα στα 6.02 στην πέμπτη της προσπάθεια.
Θυμίζουμε πως η Πεσιρίδου στο περασμένο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είχε φτάσει ως τα ημιτελικά στο αγώνισμά της, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να προκριθεί στον τελικό.