US Open : Προκρίθηκε στα ημιτελικά η Σερένα Γουίλιαμς

Η Σερένα Γουίλιαμς νίκησε με ανατροπή την Τσβετάνα Πιρόνκοβα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του US Open.

Η Σερένα Γουίλιαμς έδειξε την εμπειρία της κόντρα στην Τσβετάνα Πιρόνκοβα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του US Open.

Η 38χρονη τενίστρια έκανε μια μεγάλη ανατροπή κόντρα στην αντίπαλό της που κατέβαλε πολύ αξιόλογη προσπάθεια και τη νίκησε με 4-6, 6-3, 6-2. Με αυτή της τη νίκη, προκρίθηκε για 14η φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης ενώ έκανε ένα ακόμη βήμα για να φτάσει τα 24 κερδισμένα Γκραν Σλαμ και να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Μάργκαρετ Κορτ.

Η 32χρονη Βουλγάρα ήταν πολύ ανταγωνιστική στα δύο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο σετ η Αμερικανίδα θρύλος του τένις είχε εμφανή ανωτερότητα και πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο break. Ως εκ τούτου, η Πιρόνκοβα κυνηγούσε το σκορ από νωρίς στο συγκεκριμένο σετ.

Η Γουίλιαμς θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη νικήτρια του αγώνα Αζαρένκα-Μέρτενς ενώ θα επιδιώξει στη συνέχεια να σταματήσει το αρνητικό σερί των τεσσάρων χαμένων τελικών Major και να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου.