Τσιτσιπάς – Ντε Μινόρ 2-0 (pic & vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Άλεξ Ντε Μινόρ και έφερε στα ίσα τους αγώνες της Ελλάδας με την Αυστραλία στο πλαίσιο της 2ης μέρας του ATP Cup.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε τη νίκη με 2-0 σετ (6-3, 7-5) του Άλεξ Ντε Μινόρ στη 2η ημέρα του Β’ ομίλου του ATP Cup που διεξάγεται στη Μελβούρνη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά με την Αυστραλία.

Πριν τον αγώνα του Στέφανου, ο Μιχάλης Περβολαράκης ηττήθηκε από τον Τζον Μίλμαν και έτσι όλα θα κριθούν στο διπλό ανάμεσα στα ζευγάρια Τσιτσιπάς/Περβολαράκης – Πιρς/Σαβίλ.

O Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυναμικά, πήρε το προβάδισμα με 4-2 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 σε 38 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ο Ντε Μινόρ έβαλε δύσκολα στον Έλληνα τενίστα, με τον Στέφανο να καταφέρνει να λυγίζει τον Αυστραλό στο 11ο game.

Ο Ντε Μινόρ προηγήθηκε τρεις φορές (2-1, 4-3, 5-4) αλλά η συνέχεια ανήκε στον Τσιτσιπά, ο οποίος ισοφάρισε, έκανε το 6-5 με μπρέικ και έφτασε στη νίκη με 7-5.