«Καθάρισε» σε 1,5 ώρα τον Σιμόν ο Τσιτσιπάς και προκρίθηκε!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε πανεύκολα με 3-0 σετ τον Ζιλ Σιμόν και προκρίθηκε χωρίς να... ιδρώσει στον 2ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε πανεύκολα με 3-0 σετ τον Ζιλ Σιμόν και προκρίθηκε χωρίς να… ιδρώσει στον 2ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν.

Πραγματικά όμως, σε κανένα σημείο της αναμέτρησης ο Έλληνας τενίστας δεν αγχώθηκε και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τα σκορ των τριών σετ. 6-1, 6-2, 6-1. Περίπατος! Και όλα αυτά μέσα σε μία ώρα και 32 λεπτά!

Ο Γάλλος Σιμόν είναι Νο.66 της παγκόσμιας κατάταξης και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε ικανός να απειλήσει ούτε στο κατ’ ελάχιστον τον Τσιτσιπά. Συνεπώς, ο Έλληνας αθλητής πλέον κοιτάει ήδη τον επόμενό του αντίπαλο στη 2η φάση του Australian Open, ο οποίος είναι ο Αυστραλός ομογενής, Θανάσης Κοκκινάκης.

Ο Κοκκινάκης απέκλεισε εύκολα με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 6-1) τον Κορεάτη Κβον και βρίσκεται στο No.267 της παγκόσμιας κατάταξης!