Σαποβάλοφ – Ναδάλ 2-3

Ο Ράφα Ναδάλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στον Ντένις Σαποβάλοφ, όμως κατάφερε να γυρίσει από 2-0 σετ πίσω στο σκορ και να περάσει στα ημιτελικά του Australian Open μετά από τέσσερις ώρες.

Ο Ράφα Ναδάλ στο χώμα είναι ανίκητος, όχι όμως το ίδιο και στις άλλες επιφάνειες. Ο Ισπανός έχει κατακτήσει μια φορά το Australian Open, το 2009 και θέλει φέτος να ντουμπλάρει τους τίτλους του.

Στα προημιτελικά βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Καναδό, Ντένις Σαποβάλοφ και λίγο έλειψε να μείνει εκτός συνέχειας. Ο αντίπαλός του πήρε τα δύο πρώτα σετ με 6-3 και 6-4 και ήθελε άλλο ένα για να περάσει ένα δύσκολο εμπόδιο.

Ο Ναδάλ είχε στριμωχτεί και κάθε πόντος είχε ακόμα μεγαλύτερη κρισιμότητα. Η πίεση φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για τον ίδιο και κατάφερε μετά από τέσσερις ώρες και οκτώ λεπτά αγώνα να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αντίπαλός του θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ Μομφίς και Μπερετίνι.