«Σίφουνας» ο Τζόκοβιτς απέναντι στον Αντουχάρ

Με χαρακτηριστική ευκολία ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Πάμπλο Αντουχάρ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς στον πρώτο του αγώνα στο τουρνουά του Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-0, 6-3).

Στον πρώτο του επίσημο αγώνα μετά την κατάκτηση του Wimbledon, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε μια πολλή άνετη νίκη με 6-0, 6-3 απέναντι στον Πάμπλο Αντουχάρ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Open του Τελ Αβίβ.

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του, ο Νόλε ήταν ισοπεδωτικός στο πρώτο σετ το οποίο κατέκτησε χωρίς να χάσει ούτε ένα game. Ο Ισπανός, πήρε το πρώτο του game στο ματς όταν και ισοφάρισε σε 1-1 στο δεύτερο σετ, κρατώντας με τεράστια δυσκολία το σερβίς του, «σβήνοντας» 5 break points του Τζόκοβιτς.

Από εκείνο το σημείο ο Αντουχάρ πάλεψε να κρατηθεί στο σετ και το ματς, φτάνοντας στο 3-3, ωστόσο εκεί ο Σέρβος πάτησε γκάζι και κατέκτησε τα τρία τελευταία games για να κλείσει το ματς εξίσου εντυπωσιακά όπως το άνοιξε.

Ο Νόλε πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τελ Αβίβ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Βασέκ Ποσπίσιλ.