«Βόμβα» στο Australian Open: Αποκλείστηκε ο Ναδάλ!

Ο υπερασπιστής του τίτλου, Ράφα Ναδάλ, υπέστη ήττα-σοκ από τον Μακένζι ΜακΝτόναλντ, αποχαιρετώντας το Australian Open.

Μεγάλη έκπληξη στο 2ο γύρο του Australian Open, καθώς ο Ράφα Ναδάλ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του πρώτου μεγάλου τουρνουά της νέας σεζόν.

Ο Ισπανός, κάτοχος του τίτλου στη Μελβούρνη, αποκλείστηκε με 3-0 από τον Μακένζι ΜακΝτόναλντ ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ.

Το Νο 63 του κόσμουκατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του στις δύσκολες στιγμές του 3ου σετ και κυρίως να διαχειριστεί τη δυσκολία του αντιπάλου του ν’ αγωνιστεί όπως θα ήθελε, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, φτάνοντας στην σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του με 6-4, 6-4 και 7-5.

Θυμίζουμε ότι ο Ράφα ήταν πιθανός αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο μεταξύ, ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ έχασε τα δύο πρώτα σετ από τον Άλεξ Μόλκαν, αλλά πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-6, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2 σε τρεις ώρες. Θα παίξει στον τρίτο γύρο με τον νικητή του αγώνα Σερούντολο-Μουτέ.