Τσιτσιπάς – Αλκαράθ: Τιτανομαχία με φόντο την 4άδα!

Τον πολύ δύσκολο αντίπαλο Κάρλος Αλκαράθ θα βρει απέναντί του σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τις 21:15 στη μάχη για την είσοδο στην 4άδα του Roland Garros.

Τιτανομαχία ενόψει. Έναν πολύ δύσκολο αγώνα δίνει σήμερα μετά τις 21:15 το βράδυ ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Κάρλος Αλκαράθ, το παιδί θάυμα του ισπανικού τένις με στόχο την είσοδο στους «4» του Roland Garros.

Η προϊστορία πάντως δείχνει Αλκαράθ. Συγκεκριμένα οι δυο τενίστες που δίνουν πάντα ματς με θέαμα στο κοινό στα τέσσερα παιχνίδια που έχουν αντιμετωπίσει ο ένας τον άλλον, ο Αλκαράθ έχει το απόλυτο νικών.

Η πρώτη τους συνάντηση ήρθε στο US Open του 2021, εκεί όπου ο Ισπανός προηγήθηκε δύο φορές και τελικά χρειάστηκε το super tie break για να λυγίσει τον Τσιτσιπά, με 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5).

Οι δυο τους ξανασυναντήθηκαν στους «16» του Masters του Μαϊάμι, όπου νίκησε με 7-5, 6-3 ο Αλκαράθ, ενώ στο επεισοδιακό παιχνίδι τους στα προημιτελικά της Βαρκελώνης επικράτησε με 6-4, 5-7, 6-2.

Η πιο πρόσφατη συνάντησή τους ήταν φέτος στον τελικό της Βαρκελώνης, όπου ο Ισπανός άσος επικράτησε με 2-0 σετ του Στέφανου (6-3,6-4).

Τώρα όσον αφορά τα πεπραγμένα τους στο φετινό Roland Garros ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με νίκη επί του Γίρι Βέσελι 3-1 σετ (5-7, 3-6, 6-4, 6-7{7-9}), συνέχισε με την επικράτησή του επί του Καρμπάγες Μπαένα με 3-0 (3-6, 6-7{4-7}, 2-6) και τελείωσε συνπτικά τους Σβάρτζμαν με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-3) και Όφνερ επίσης 3-0 σετ (7-5, 6-3, 6-0).

Ο Αλκαράθ από την άλλη επικράτησε κατά σειρά των Κομπόλι 3-0 σετ (6-0, 6-2, 7-5), Ντανιέλ 3-1 σετ (6-1, 3-6, 6-1, 6-2), Σαποβάλοφ 3-0 σετ (6-1, 6-4, 6-2) και Μουζέτι 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-2).