Γουίμπλεντον : Ο Άντερσον «σόκαρε» τον Φέντερερ

Ο Κέβιν Άντερσον γύρισε από το 0-2 κι απέκλεισε τον «βασιλιά» του χορταριού, Ρότζερ Φέντερερ.

Τι και να προηγήθηκε με 2-0 ο Ρότζερ Φέντερερ. Ο εκπληκτικός Κέβιν Άντερσον, νούμερο 34 στη παγκόσμια κατάταξη, έκανε το παιχνίδι «της ζωής του» και πήρε μία τεράστια νίκη (2-6, 6-7, 7-5, 6-4, 13-11).

Ο Φέντερερ μάλιστα είχε την ευκαιρία να κλείσει τον αγώνα με 3-0, αλλά απώλεσε το ματς πόιντ που του παρουσιάστηκε. Από εκεί και πέρα με τον Η ολική ανατροπή του Άντερσον ήρθε σ’ ένα πέμπτο σετ έπος. Με τον σετ και τον αγώνα να κρίνεται στο 24ο γκέιμ, ο  Νοτιοαφρικάνος έπαιξε εκπληκτικό τένις κι έχτιζε αυτοπεποίθηση πόντο με πόντο μέχρι την τελική του νίκη.

Το σκηνικό αυτό δεν είναι ξένο για τον Φέντερερ όμως. Ο Ελβετός τενίστας το 2011, πάλι σε προημιτελικό του Γουίμπλεντον, ηττήθηκε με 3-2 από 2-0 ,από τον Γάλλο γουίλφριντ Μονφίς.