Ηρακλής – Παναθηναϊκός 3-1

Ο Ηρακλής επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στη Μίκρα, διατηρώντας έτσι το εντός έδρας αήττητο του και μένοντας κοντά στις θέσεις τις τετράδας.

Ο Ηρακλής πλησίασε κι άλλο τις θέσεις της τετράδας, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 στη Μίκρα, διατηρώντας παράλληλα και το εντός έδρας αήττητο του τη φετινή σεζόν. Από την άλλη το Τριφύλλι ηττήθηκε για 9η συνεχόμενη αγωνιστική και χρειάζεται οπωσδήποτε βαθμούς για να σώσει την κατηγορία.

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα 2-3 πόντων και κατάφεραν να το διατηρήσουν και να κάνουν το 1-0. Το δεύτερο σετ ήταν για γερά νεύρα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 21-18. Ο Ηρακλής επέστρεψε και έφτασε σε σετ μπολ (24-23), με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν εκ νέου και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τελικά, οι παίκτες του Γηραιού αποδείχτηκαν ψυχραιμότεροι και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 33-31.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο επόμενο σετ, με τους Πράσινους να έχουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του και να κατακτούν με 25-20, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Ηρακλής καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το τέταρτο σετ, καθώς έφτασε σε ένα πολύ γρήγορο 9-0 στο ξεκίνημα «κλειδώνοντας» το. Οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 25-17 και με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 24 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Ηρακλή Χαλκίδας που είναι στην τέταρτη θέση. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην προτελευταία θέση με εννέα βαθμούς.

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου 3-2

Η Κηφισιά ήταν η νικήτρια στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα Σύρου εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 23-25. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων «απάντησε» άμεσα, καθώς στο δεύτερο σετ ξέφυγε πολύ γρήγορα και το κατέκτησε με 25-15.

Ο Φοίνικας ξαναπήρε το προβάδισμα σ’ ένα τρίτο σετ, το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι και τον τελευταίο πόντο, με τους παίκτες του Κάζμαρτσικ να το κατακτούν ξανά με 23-25. Η Κηφισιά είχε και πάλι απάντηση, όμως, και ισοφάρισε σε 2-2 σετ (25-22).

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 11-1, όμως η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χαντ και Χεπμπορν πάνω στον Χήρα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο αρχηγός των γηπεδούχων Δημήτρης Νικολάκης με άσο διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (23/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 16 (12/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ -35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 15 (12/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ, 79% υπ -57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 79% υπ – 67% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάζμαρτσικ): Χήρας, 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (άσσος), Λινζ 16 (13/22, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ – 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (24/44 επ, 1 άσσος), Πέτερλιν 17 (15/26 επ, 2 άσσοι, 42% υπ – 23% άριστες), Γάτσης 9 (8/10 επ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 65% υπ – 65% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι.