Ηρακλής – Νίκη Αιγινίου 3-2

Ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή κόντρα στη Νίκη Αιγινίου (3-2) και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Volley League. Σπουδαίες νίκες για Κηφισιά και Παμβοχαϊκό.

Ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Νίκη Αιγινίου, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ, κρατώντας το εντός έδρας αήττητο του, ενώ παράλληλα εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ με σχετική άνεση (22-25), όμως η απάντηση του Ηρακλή ήταν άμεση, με τον Γηραιό να ισοφαρίζει μετά από ένα σετ «θρίλερ» (31-29), ενώ ανέτρεψε και το σκορ κατακτώντας και το τέταρτο σετ με 25-23.

Η Νίκη Αιγινίου το πάλεψε όμως και ισοφάρισε σε 2-2 (25-20), με το ματς να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ηρακλής ξέφυγε με 12-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν σε 14-14. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι όμως και έκαναν το 3-2 με 16-14.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 31-29, 25-23, 20-25, 16-14) σε 146΄

Ηρακλής (Ορφανός): Προύσαλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (2/6 επ, 38% υπ -15% άριστες), Εφραιμίδης 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ -21% άριστες),Σμαραγδής 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 32 (30/55 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -29% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 29 (24/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 80% υπ – 35% άριστες), Ντίνας 17 (12/28 επ, 5 μπλοκ), Κιχάδα 11 (8/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (13/26 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 21 (15/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ -27% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 62% υπ -35% άριστες), Λουκούμι, Ρεμπούτζιας, Μηλής.

Κηφισιά – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, αφήνοντας τον Εθνική 8ο με 20.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα περισσότερα σετ του, αλλά οι γηπεδούχοι προεξάρχοντος του Χαντ, που είχε 28 πόντους πήραν μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 17-25, 25-22, 26-24) σε 112΄

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χαντ 28 (24/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/22 επ, 54% υπ-32% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (8/12 επ, 55% υπ – 34% άριστες), Σονάρι 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 54% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/3 επ).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Παγιάν 20 (18/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/19 επ, 45% υπ -18 % άριστες), Μεχία 10 (6/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 12 (8/10 επ, 3 άσσοι , 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ, 53% υπ -37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ -39% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

Παμβοχαϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-2

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε ο Παμβοχαϊκός, που επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 σετ, γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-1. Η ομάδα της Σύρου κατέκτησε με άνεση το τέταρτο σετ (13-25) και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Παμβοχαϊκός αποδείχτηκε ψυχραιμότερος και πήρε την έβδομη εφετινή του νίκη. Έφτασε έτσι τους 19 βαθμούς και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας και στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Φοίνικας από την άλλη έφτασε τους 32 βαθμούς και παραμένει μόνος 3ος στη βαθμολογία.