Φίλιππος Βέροιας – Φοίνικας Σύρου 1-3

Ο Φοίνικας νίκησε στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-1 σετ και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες στους αγώνες με Ολυμπιακό και Κηφισιά.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και ένταση ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-1 σετ και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες στους αγώνες με Ολυμπιακό και Κηφισιά αλλά και ένα μεγάλο διάστημα απραξίας λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ σημείωσε την 8η νίκη του σε 10 αγώνες και ανέβηκε στους 23 βαθμούς και στην 2η θέση της βαθμολογίας, έναντι 31 βαθμών του Ολυμπιακού (11 αγώνες).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ έκαναν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης και ο Ζίγκα Στερν αλλά και ο Μπράουν ο οποίος πήρε 10 πόντους από μπλοκ.

Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν Μαυροβουνιώτης, Στουντζίνσκι και Γάτσης, ενώ για άλλη μία φορά ο μεγάλος άτυχος ήταν ο Φερέλ ο οποίος τραυματίστηκε και πάλι στο πόδι και έπαθε υποτροπή σε παλαιότερο τραύμα.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα και μετά το 8-8 πήρε διαφορά στο σκορ. Με σερί 4-0 από το μπλοκ του Μπράουν και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 16-10. Είχε προηγηθεί κόκκινη κάρτα στον πάγκο του Φιλίππου στο 9-6. Με δύο πόντους του Μπράουν από επίθεση και μπλοκ έκλεισε το σετ 25-16.

Ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του και την ανάπτυξη του στο 2ο σετ. Έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 18-18 αλλά με την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Πρωτοψάλτη ο Φίλιππος ξέφυγε 20-18. Ο Φίλιππος κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι που ο Στουντζίνσκι και ο Τζιουμάκας έκαναν τη διαφορά και πήραν το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Στο 8-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα στον Γιούρισιτς και στον Χριστοφορίδη (β΄προπονητής Φιλίππου). Με μπλοκ από Μπράουν, Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και με επίθεση του Ράιτς και μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-6 και έδειξε πως θα καθαρίσει εύκολα τον αγώνα αλλά ο μαχητικός Φίλιππος επανήλθε και πάλεψε για την ισοφάριση. Με τον Στουντζίνσκι και τον Φερέλ ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε…φωτιά και είχε και αρκετή ένταση. Πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Στερν έκανε το 24-23 αλλά με λάθος των φιλοξενουμένων έσβησε το πλεονέκτημα του Φοίνικα. Με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Μπράουν τελείωσε το σετ 26-24 και ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χανός, Βένος, Γραμματεία: Ψάρρα Μαρ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 21-25, 24-26) σε 112′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 14 (9/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Γραμμενούδης 1 (1/2 επ.), Γάτσης 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 32% άριστες), Φερέλ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μπότσης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 16 (5/6 επ., 1 άσσος, 10 μπλοκ), Ράιτς 12 (11/22 επ., 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 19 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. – 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντκε 5 (4/4 επ., 1 άσσος), Στερν 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 45% υπ. – 14% άριστες).

O προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: «Η ομάδα μου, όπως φάνηκε από το αποτέλεσμα, η ομάδα μου πάλεψε μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Με εξαίρεση το α’ σετ, που οι αντίπαλοί μας έφυγαν γρήγορα και δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε, στα άλλα τρία σετ έγινε μεγάλη μάχη. Κλειστό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, η Σύρος ήταν πιο τυχερή και εμείς δεν μπορέσαμε να πάρουμε τουλάχιστον έναν βαθμό. Από τη στιγμή που δύο βασικά εργαλεία της ομάδας μας (σ.σ Προύσαληε, Μπίσετ) είναι εκτός, δεν είναι σε αγωνιστική κατάσταση να παίξουν είναι πλήγμα για την ομάδα, παρά την προσπάθεια των παικτών που τους αντικαθιστούν».

Ο διαγώνιος του Φιλίππου Γιώργος Τζιουμάκας είπε: «Μας χαροποιεί το γεγονός ότι κοντράραμε στα ίσα το Φοίνικα Σύρου, αλλά όταν φτάνεις το σετ σε μία παράταση, πάντα η γεύση που σου αφήνει είναι πικρή, αν αι σίγουρα για εμάς δεν είναι στενάχωρο το αποτέλεσμα. Εμείς σε κάθε ματς προσπαθούμε να κοντράρουμε τους αντιπάλους μας, σιγά σιγά η μάδα ανεβαίνει, αν και προσωπικά έχω ένα πρόβλημα υγείας με τον ώμο μου. Το διαχειρίζομαι, προσπαθώ να η χάσω παιχνίδια και να δίνω το 100% του εαυτού μου. Σήμερα ήμασταν και λίγο άτυχοι, αφού θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από το σημερινό ματς».

Ο ακραίος του Φοίνικα ΟΝΕΧ Θανάσης Πρωτοψάλτης δήλωσε: «Ο αγώνας ήταν όπως τομ περιμέναμε. Η Βέροια είναι μαχητική ομάδα. Συγχαρητήρια στη Βέροια γι’ αυτό. Ήταν ένας αγώνας που περιμέναμε να μας δυσκολέψει. Σίγουρα το βόλει θέλει τρόπο, δεν είναι μόνο η δύναμη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που η ομάδα μου αντέδρασε μετά από την ήττα μου από την Κηφισιά και θεωρώ ότι από εδώ και πέρα σιγά σιγά θα ξεκινήσει και να ανεβαίνει. Ο Φοίνικας κατάφερε και έμεινε συγκεντρωμένος και στο τελευταίο σετ σε επικίνδυνο σημείο και με μια μικρή διακοπή και τα λοιπά. Νομίζω ότι περίοδος με τα κρούσματα κορονοϊού ήταν κακή για τη Βέροια γιατί ήταν σε έναν καλό δρόμο, αλλά όντως είναι ακόμη μαχητική. Δυστυχώς, έχει επηρεάσει αρκετούς αθλητές αυτό το πράγμα και δεν είναι εύκολο να επανέλθουμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Ιγκόρ Γιούριτσιτς δήλωσε: «Ξεκινήσαμε και παίζουμε ξανά μετά από τη διακοπή που είχαμε και είμαι χαρούμενος για αυτό, ανεξάρτητα με τον αντίπαλο. Θέλουμε η ομάδα μας να επιστρέψει στο επίπεδο που ήταν πριν σταματήσουμε να παίζουμε. Η Βέροια σήμερα έκανε αυτό που περιμέναμε και είχαμε πει ότι θα μας πιέσει στην υποδοχή για να μπορέσει να μας κατεβάσει την επίθεση στα στατιστικά. Αυτό που φοβήθηκα ήταν μόνο οι διαιτητές. Την ομάδα μου πάντα την εμπιστεύομαι και έπαιξε όπως ήθελα να παίξει, προκειμένου να πάρουμε την νίκη που θέλαμε σήμερα παρά τη σωματικής μας κατάσταση».