Ολυμπιακός – Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Δεύτερη σερί βαθμολογική απώλεια, αλλά νίκη για τον Ολυμπιακό επί του έτερου Ηρακλή της Volley League, αυτού της Χαλκίδας με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-2 σετ του Ηρακλή Χαλκίδας για τη 18η αγωνιστική της Volley League. Δεύτερη συναπτή παρόμοια νίκη για τους ερυθρόλευκους, μετά από εκείνη κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και δεύτερη βαθμολογική απώλεια.

O Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε μία ανάσα από τη μεγαλύτερη έκπληξη του εφετινού πρωταθλήματος αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμένο σερβίς του Γκόμεζ και το λάθος του Δελιπρίμη πήρε το τάι μπρέικ 16-14 και μαζί και τη νίκη με 3-2 σετ διατηρώντας το αήττητο του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα έπαιξε ελεύθερα και η εμφάνιση του δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη και πάλι στο Ρέντη. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνόθ επιχείρησε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάσει νέα σχήματα. Ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ζουπάνι αλλά στο 5ο σετ επιστράτευσε τον Οϊβάνεν, ενώ ξεκίνησε με πασαδόρο τον Στιβαχτή και παρόλο που πήρε το πρώτο σετ έβαλε τον Ντρίζγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ηρακλή έκανε ο Πεντράο που μάλιστα πήρε και 6 άσσους ενώ από τον Ολυμπιακός ο Αλεξίεφ είχε σταθερή παρουσία σε πέντε σετ.

5ο σετ: 5-4, 8-10, 11-12, 16-14

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-17, 23-25, 16-14) σε 120′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνόθ): Ζουπάνης 17 (15/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Αλεξίεφ 18 (11/23 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22% υπ -17% άριστες), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 48% υπ -35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ), Οϊβάνεν 6 (3/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 1 (άσσος), Τσέλιος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Δαληπρίμης 6 (6/28 επ, 29% υπ -23% άριστες), Γκόμεζ 22 (18/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ -31% άριστες), Γκελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ – 38% άριστες), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Τσολάκος.