Ελλάδα – Τσεχία 0-3 – Αποκλείστηκε και τυπικά η Εθνική

Η Ελλάδα ηττήθηκε δίκαια με 3-0 σετ από την Τσεχία και γνώρισε τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ.

Τα δεδομένα ήταν γνωστά ήδη πριν την έναρξη του αγώνα. Η Ελλάδα έπαιζε μόνο για την νίκη απέναντι στην Τσεχία για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης για τους 16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ.

Το τέλος του ματς όμως βρήκε τις παίκτριες του Ναράνχο με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς οι Τσέχες ήταν σαφώς ανώτερες και επικράτησαν με 3-0 σετ (24-26, 26-28, 15-25). Αυτό το αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό για την Ελλάδα, η οποία γνώρισε και τυπικά τον αποκλεισμό από την συνέχεια του τουρνουά.

Η Εθνική μετράει πλέον τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και ο αγώνας με την Γερμανία θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το ματς

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό, με την Τσεχία να είναι ψυχραιμότερη στα κρίσιμα σημεία και τους διαιτητές να παίζουν το ρόλο τους με το σκορ στο 22-21 υπέρ των Τσεχίδων. Συγκεκριμένα, η κόντρα της Βασιλαντωνάκη δόθηκε άουτ αν και βρήκε σε δάχτυλα αντιπάλου, με τους διαιτητές να μην αλλάζουν την απόφασή τους παρά τον έλεγχο του βίντεο.

Η Τσεχία είχε δύο ευκαιρίες να κλείσει το σετ (22-24), αλλά η Ελλάδα ισοφάρισε με την Στράντζαλη. Στο τέλος όμως η Τρίνκοβα και η Μλεϊνκοβα έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (24-26).

Η συμπεριφορά της Εθνικής στο δεύτερο σετ μπορεί να χαρακτηριστεί ως αυτοκτονική, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 23-18. Η Τσεχία έκανε την αντεπίθεση της και παρόλο που βρέθηκε πίσω με 24-22, κατάφερε να κάνει εξ ολοκλήρου την ανατροπή και να πάρει το σετ με 26-28.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την Τσεχία να έχει ξεκάθαρα την ψυχολογία υπέρ της μετά την εξέλιξη που είχε το δεύτερο σετ και πανηγύρισε εύκολα τη νίκη με 3-0, επικρατώντας με 25-15.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 26-28, 15-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 12 (12/33 επ., 56% υπ. – 16% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Βλαχάκη 8 (8/29 επ., 47% υπ. – 21% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 35% υπ. – 18% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου, Στράντζαλη 1 (1/4 επ.), Πολυνοπούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 1 (1/3 επ.)

ΤΣΕΧΙΑ (Γιάννης Αθανασόπουλος): Κοσάνιοβα 1 (0/14 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Τρίνκοβα 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ορβόσοβα 22 (20/34 επ., 2 μπλοκ), Βάλκοβα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μλενίκοβα 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 34% υπ. – 14% άριστες), Γελάροβα 2 (2/6 επ.) / Ντοστάλοβα (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), τσεβαλιέροβα (λ), Χοντάνοβα 4 (2/9 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. – 18% άριστες), Σιμάνοβα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόντοβα 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Μπαζούς