Ήττα στο «αντίο» της στο Ευρωπαϊκό η Έθνική

Η Εθνική Γυναικών αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με ήττα (3-0 σετ) από τη Γερμανία, μετρώντας πέντε ήττες και έναν βαθμό.

Τον τελευταίο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών έδωσε η εθνική, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τη Γερμανία.

Ήδη από χθες, οι παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο γνώριζαν πως δεν υπήρχαν πλέον ελπίδες πρόκρισης. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τις Βεργίδου (με Ανθούλη), Πολυνοπούλου και δίδυμο ακραίων τις Στράντζαλη, Βλαχάκη με τη Γερμανία να έχει μία μόνο αλλαγή, καθώς η Όρτμαν πήρε τη θέση της Αλτσμάιερ (είχε ενοχλήσεις στο πόδι και δηλώθηκε δεύτερο λίμπερο).

Παρά την προσπάθεια των κοριτσιών η Εθνική δεν απέφυγε την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμα ματς, με την Γερμανία να έχει τεράστιο κίνητρο καθώς διεκδικεί ακόμη και τη δεύτερη θέση (αν αύριο χάσει η Βουλγαρία από την Πολωνία).

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Γερμανία με Λίπμαν και Όρτμαν ξέφυγε 1-4, αλλά με συνεχόμενα μπλοκ ισοφαρίσαμε σε 5-5 και μέχρι το 9-10 ήμασταν κοντά στο σκορ. Ωστόσο εκεί με κάποια λάθη απειρίας της Ανθουλη η Γερμανία προηγήθηκε με 11-16 για να φτάσει στο 14-21. Παρόλο που μειώσαμε σε 20-23 η Βέιτζελ πήρε την αλλαγή μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γερμανικός πάγκος και με δικό της άσο έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ με τα σερβίς της Πολυνοπούλου προηγηθήκαμε με 8-10, ωστόσο η Γερμανία πήρε την αλλαγή κι έτρεξε ένα σερί 0-6 με το σερβίς της Γιανίτσκα να προκαλεί μεγάλη ζημιά και παρόλο που μειώσαμε σχετικά γρήγορα σε 14-12 δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στο ματς. Με άουτ της Βασιλαντωνάκη το σκορ πήγε στο 13-17 και στο 16-19 χάσαμε το ράλι για να δεχθούμε νέο σερί για το 16-24 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ ίδια εικόνα με την ελληνική ομάδα να κυνηγά στο σκορ, αλλά να δέχεται ένα σερί για το 10-15. H είσοδος των Εμμανουηλίδου, Χαντάβα έδωσε νέα πνοή με την εθνική να πλησιάζει σε 16-17 και να ισοφαρίζει 18-18 αναγκάζοντας τον Κοσλόφσκι να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η εθνική προηγήθηκε με 20-19 με το άουτ της Ντρέβνιοκ, ωστόσο η Γερμανία απάντησε αμέσως για το 20-21 και στο 22-22 είχαμε χαμένο σερβίς της Χαντάβα και κακή υποδοχή με τη Γερμανία να φτάνει σε ματς μπολ και το μπλοκ της Σχέτζελ να τελειώνει τον αγώνα.

Διαιτητές: Σίκανιτς, Βαϊτσιάκοβιτς.