Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 σετ

Παρά το γεγονός οτι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν και να διατηρήσουν την παράδοση που τους θέλει να «λυγίζουν» τον Παναθηναϊκό εντός έδρας.

Διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να χάνει στο Αιγίνιο από τη Νίκη στο τάι μπρέικ. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ κατάφερε να ανακάμψει και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζένια Γκόρτσανιουκ και Αργύρη Μαυροβουνιώτη επικράτησε τελικά με 3-2 σετ!

Ετσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρώτη εφετινή τους νίκη και την πρώτη επιτυχία στη Volley League μετά τις 29 Μαρτίου 2014 (είχε νικήσει 3-2 σετ εκτός έδρας τη Λαμία).

Η αποκάλυψη της Νίκης Αιγινίου ήταν ο Ευγκένι Γκόρτσανιουκ ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και μαζί με τον Μπόγιαν Στρούγκαρ σήκωσαν επιθετικά την ομάδα του Αιγινίου σημειώνοντας 25 και 23 πόντους αντίστοιχα. Η διαφορά ήταν ότι ο Γκόρτσανιουκ είχε 24/34 τελειωμένες επιθέσεις με ποσοστό 71%.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μαυροβουνιώτης ο οποίος αναδείχτηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή του τάι μπρέικ με καθοριστικούς πόντους μετά το τεχνικό τάιμ άουτ. Επίσης κράτησε την υποδοχή και βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση αλλά και μπλοκ μαζί με τον Στρούγκαρ.

5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-11, 17-15

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 6 άσσους, 68 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 25-15, 17-15) σε 135’.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (15/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 93% υπ – 53% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 23 (18/35 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόρτσανιουκ 25 (24/34 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ – 38% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 89% υπ -44% άριστες), Κιοσές, Ραμπούτζιας, Μηλής.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 10 (8/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 23 (18/39 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -23% άριστες), Πανταλέων 6 (4/7 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ -7% άριστες) / Γκούζντα (λ, 73% υπ -33%άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (άσσος), Ενσινγκ 1 (1/3 επ).