ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0 – Πάρτι του Δικεφάλου στην Πυλαία (vid)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Πυλαία με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague και έφτασε τους 10 βαθμούς - Πρώτη φετινή ήττα για τους «πράσινους».

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-20) επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague, φτάνοντας τους 10 βαθμούς.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς έσπασαν το αήττητο των «πρασίνων» (που παρέμειναν στην κορυφή με 12 βαθμούς), υποχρεώνοντας μάλιστα την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στην πρώτη απώλεια σετ στο φετινό πρωτάθλημα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν γρήγορα μια διαφορά 5 πόντων (2-7), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει (10-12) και να φέρνει το ματς στα ίσα (13-13). Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε συνεχώς το προβάδισμα (17-18, 19-20, 20-21), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά (24-23), με τον Κουμεντάκη να κάνει το 25-23 και να χαρίζει το πρώτο σετ στην ομάδα του.

Όπως και στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο, το ματς ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου πέρασε μπροστά με 2-4, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 7-5 αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (8-8). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 4 πόντων (15-11). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει ξανά το ματς στα ίσα (17-17), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 20-17 και πήραν και το 2ο σετ με 25-23.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυναμικά στο 3ο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα με 4-2, στη συνέχεια όμως οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 6-7. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ξανά ταχύτητες, έχτισε διαφορά (11-8, 14-11, 20-15) και έφτασε στην κατάκτηση και του 3ου σετ (25-20) και σφράγισε μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-20