ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου 3-0

Εξαιρετική εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα με 3-0 του Φοίνικα Σύρου και στρέφει πλέον την προσοχή του στον πρώτο ημιτελικό του League Cup.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena, του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα τριών πόντων, 8-5. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος κυριάρχησε στο τάραφλεξ με τον Φοίνικα να μην μπορεί να ακολουθήσει και την διαφορά να ανεβαίνει στους πέντε, 18-13. Το πρώτο σετ έληξε με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη και βρέθηκε προηγούμενος με 4-1, για να συνεχίσει να εκμεταλλεύεται την ασταθή υποδοχή του Φοίνικα και να κάνει το 9-4. Με τον Ούντρις να συνεχίζει να «πυροβολεί» τους παίκτες του Φοίνικα, και το μπλοκ του ΠΑΟΚ να λειτουργεί άψογα, ο Δικέφαλος αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, 18-11, με τον τεχνικό της Σύρου να καλεί σε τάιμ-άουτ. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, και χάρη στους άσσους του Ουόλς και τις επιθέσεις του Ούντρις, το δεύτερο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-15.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ από την αρχή μέχρι και τα μέσα του σετ. Σε κομβικό σημείο, ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με άσσο του Κουμεντάκη και επιθέσεις του Κουκλίνσκι πήρε σημαντικό προβάδισμα, 18-15, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι κάλεσαν σε τάιμ-άουτ. «Θωρακίζοντας» το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων, 21-17. Στους τελευταίους πόντους, η ψαλίδα έκλεισε, με τους «Συριανούς» να ισοφαρίζουν τον ΠΑΟΚ, 23-23, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί σε τάιμ-άουτ. Με επίθεση Κουκλίνσκι και μπλοκ του Ούντρις, ο ΠΑΟΚ έκανε 2-0 σερί και πήρε το σετ με 25-23, κάνοντας το 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, στις 29 Δεκεμβρίου, εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Μίλωνα, για τον πρώτο ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».