Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0: «Καθάρισε» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Με μια φοβερή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ και διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από τον Ολυμπιακό.

Άνετος, ωραίος και επιβλητικός ο Παναθηναϊκός. Στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στη Β’ Φάση της Volley League, κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Δικέφαλο του Βορρά, επικρατώντας 3-0 (25-18, 25-21, 25-16).

Έτσι, το «τριφύλλι» έφτασε τους 28 βαθμούς, «πέταξε» εκτός διεκδίκησης ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ και διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από τον 2ο Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα και έδειξαν ανωτερότητα από νωρίς, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγάλει μια είδους αντίδρασης στο δεύτερο σετ, πήρε ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έφερε την απόλυτη ισορροπία (19-19) στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πήρε το προβάδισμα αργότερα, κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς οι παίκτες του Ανδρεόπουλου πήραν το προβάδισμα από νωρίς και «καθάρισαν», φτάνοντας έτσι σε μια άνετη νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-21,25-16