Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3

Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή στη Χαλκίδα (3-1) και με δύο νίκες σφράγισε το εισιτήριο για την 4άδα του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα βρει τον ΠΑΟΚ.

Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Χαλκίδα τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με το 3-2 σετ που είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και με ντεζαβαντάζ έδρας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Είναι η πέμπτη φορά που ο Φοίνικας Σύρου προκρίνεται σε ημιτελική φάση του πρωταθλήματος μετά την 4η θέση του 2014, την 3η του 2015 και τις δύο δεύτερες θέσεις το 2012 και το 2016. Ο Ηρακλής Χαλκίδας θα πλασαριστεί στην 6η θέση εκτός και αν ο Παμβοχαϊκός προκριθεί σε βάρος του Ολυμπιακού οπότε θα υποχωρήσει στην 7η θέση.

Ο Φοίνικας είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων. Γενικά οι συριανοί είχαν μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς και κράτησαν πιθο ποιοτική υποδοχή στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε μέτρια υποδοχή, άργησε να μπει στον αγώνα και αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μότα, Πεντράο.

Αποβολή του Γκόμεζ

Το ματς έκλεισε επεισοδιακά με την αποβολή του διαγωνίου του Ηρακλή Χαλκίδας Ερνάντο Γκόμεζ. Στο 8-6 του 4ου σετ ο διαιτητής Δημήτρης Ονόπας έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τσαδήμα. Ακολούθως έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ερνάντο Γκόμεζ για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με το σερβίς του Γιορντάνοφ έκανε συνολικό σερί 8-0 και προσπέρασε 13-8. Στο 16-13 για τον Φοίνικα έγινε πάλι αμφισβητούμενη φάση η οποία δόθηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας. Οταν ο διαγώνιος του Ηρακλή Ερνάντο Γκόμεζ πήγαινε στη θέση του σερβίς χειροκρότησε ειρωνικά τον ρέφερι ο οποίος τον απέβαλε από το σετ. Ο Γκόμεζ κατά την έξοδο του κάτι είπε στον πρώτο διαιτητή και αυτός τον απέβαλε από τον αγώνα. Αυτή την ώρα οι διαιτητές κλείνουν το φύλλο αγώνα και για ένταση που υπήρξε μεταξύ του Γκόμεζ και των διαιτητών μετά το τέλος του αγώνα.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 23-25, 26-24, 20-25) (νίκες: 0-2)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12π. (10/17, 2 μπλοκ), Μακρυγιάννης 1 (1 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (9/24, 42%υπ., 23%αρ.), Δελιπρίμης 7 (6/25, 1 άσσος, 63%υπ., 3%αρ.), Γκόμεζ 16 (14/46, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 6 (3/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 52% υπ., 12%αρ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (1/1επ.), Μότα, Μιχαλόπουλος (λ).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 10 (5/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρούλης, Λιντς 1 (1/6, 33%υπ.), Γιορντάνοφ 31 (24/56επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Πέτερλιν 19 (18/36, 1 μπλοκ, 56%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 4 (3/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 71%υπ., 50%αρ.), Στεφανίδης 6 (5/13, 1 άσσος, 57%υπ., 29%αρ.).