Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1: Ιδανική πρεμιέρα για τις «ερυθρόλευκες»

Με το «δεξί» μπήκε στο πρωτάθλημα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 3-1 σετ της ΑΕΚ, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι πήρε μια καθαρή νίκη, δείχνοντας έτσι από το «καλημέρα» μερικά δείγματα από την ποιότητα της.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 με δύο πόντους της Κούμπουρα και έναν της Σάλας, ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε και η Κούμπουρα έκανε το 5-3. Η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 6-7 από την άστοχη επίθεση της Γουίντερς και έκανε και το 6-8 από λάθος συνεννόηση στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός, όμως, επέστρεψε δυνατά μετά το τάιμ άουτ του Μιτσέλι. Ισοφάρισε με μπλοκ της Χριστοδούλου σε 8-8 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με την καυτή Κούμπουρα. Έκανε σπουδαίο ματς στο πρώτο σετ. Δύο άσοι της Εμμανουηλίδου και ενδιάμεσα ένας πόντος από τη Γουίντερς έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (13-9). Η ΑΕΚ μείωσε σε 13-11 με την Καλντερόν και η Κούμπουρα έκανε το 15-12 με πλασέ. Η Σάλας με καρφί από κακή υποδοχή και η Όλμπρεχτ με μπλοκ έκαναν το 17-12 και ο Ολυμπιακός έκανε σημαντικό βήμα να πάρει το πρώτο σετ. Η Σίλβα με άσο μείωσε σε 19-16 για την ΑΕΚ, αλλά η Νίζετιχ με άστοχη επίθεση και η Εμμανουηλίδου με δύο σερί μπλοκ έφεραν το σκορ στο 23-18. Η Όλμπρεχτ με πρώτο χρόνο έκανε το σκορ 24-18, η Καλντερόν τελείωσε άστοχα τη φάση και το πρώτο σετ (1-0) τελείωσε με 25-18 για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ, έβγαλε αντίδραση και χάρη σε ένα σερί 0-6 προς το τέλος του σετ έφτασαν στην ισοφάριση (24-26). Με 3 άσους της καυτής Γουίντερς, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 7-0!! Η ΑΕΚ πλησίασε σε 7-4 και ανάγκασε τον Μιτσέλι να καλέσει σε τάιμ άουτ. Από λάθος επίθεση της ΑΕΚ ήρθε το 11-5, όπως και το 14-7 από άστοχο σερβίς της Σίλβα. Η Γουίντερς με νέο πόσο έκανε το 15-8, ενώ η Χριστοδούλου με άσο έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 για το 16-8. Με παράβαση της Σίλβα και δύο σερί μπλοκ της Όλμπρεχτ ήρθε το 19-10, με την Βελγίδα κεντρική να έχει πολύ καλή παρουσία. Στο τρίτο σετ είχαμε και νταμπλ σκορ (20-10) από την άστοχη επίθεση της Καλντερόν. Η Σίλβα μείωσε σε 21-13, ενώ η Σάλας κάρφωσε δυνατά για το 22-14. Η Κούμπουρα με Άσο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (23-14), η ΑΕΚ πλησίασε στους 7 (23-16) και ο Μιτσέλι κάλεσε τάιμ άουτ. Η Σάλας πήρε μπλοκ άουτ για το 24-16, η Νώτη σέρβιρε στο φιλέ και το τρίτο σετ (2-1) τελείωσε με 25-17 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ισοφάρισε με μπλοκ της Όλμπρεχτ και προηγήθηκε με τον άσο της Γουίντερς (11-10). Με νέο μπλοκ της Όλμπρεχτ ήρθε το 12-10 και από πόντο της Σάλας και άστοχη επίθεση της Βλαχάκη έγινε το 15-12. Ο άσος της Κούμπουρα έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (17-13), αλλά ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ σε εκείνο το σημείο, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 17-17 με το μπλοκ στην Κούμπουρα και να προηγείται με την άστοχη επίθεση της διαγώνιας από τη Σερβία (17-18). Δύο λάθη της ΑΕΚ έφεραν το 19-19 στο Ρέντη, ενώ η Γουίντερς νίκησε το διπλό μπλοκ για το 20-19!

Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας τις σωστές επιλογές στην επίθεση, φτάνοντας έτσι στο 29-27 και στην νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-18, 24-26, 25-17, 29-27