Ολυμπιακός – ΖΑΟΝ 3-0: Ανετη νίκη για τις Ερυθρόλευκες

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ του ΖΑΟΝ στο κλειστό του Ρέντη και επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο πρωτάθλημα, επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, επικράτησε με 3-0 σετ (25-10, 25-21, 25-22) του ΖΑΟΝ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και «καθάρισαν» άνετα το πρώτο σετ, με 25-10, ήταν ανώτερες από τον ΖΑΟΝ και στα δύο επόμενα και με πρώτη σκόρερ την Τσιτσιγιάννη, με 19 πόντους, πανηγύρισαν μία ακόμη «καθαρή» εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Πλέον, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη, αφού την Τρίτη (13/12) αντιμετωπίζει την Καλτσίτ Καμνίκ στη Σλοβενία, για το CEV Cup.

Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1, με την Σάλας να «γράφει» το 8-4. Με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 (9-4), ενώ η Γενιτσαρίδη κάρφωσε, για το 11-6. Με δύο διαδοχικούς άσσους της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 14-5, ενώ με νέο εξαιρετικός σερβίς της Χριστοδούλου, η διαφορά ανέβηκε στο +10 (16-6). Τότε, ανέλαβε… δράση η Τσιτσιγιάννη, η οποία «τελείωσε» το σετ, κάνοντας το 19-6, το 21-8, το 24-10 και το 25-10!

Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +3 (10-7) στα μέσα του δεύτερου σετ, με τον ΖΑΟΝ να ισοφαρίζει (10-10). Η Τσιτσιγιάννη έβαλε τον Θρύλο ξανά μπροστά (11-10), ενώ η Εμμανουηλίδου έκανε το 13-12. Η Τσιτσιγιάννη κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 16-15, η Γιώτα, με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 19-17, ενώ με μπλοκ, οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-21). Έτσι, με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ, με 25-21, για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η Γιώτα έκανε το 1-0 για τον Θρύλο, με την Εμμανουηλίδου να καρφώνει, για το 7-3. Η Τσιτσιγιάννη, με νέα εξαιρετική επίθεση, κράτησε το +4 (12-8), με την Γιώτα να κάνει το 18-13, με πλασέ. Με ένα ακόμα δυνατό καρφί, η Τσιτσιγιάννη έκανε το 20-16, ενώ από επίθεση της ήρθαν και το 21-19, αλλά και το 22-21 των «ερυθρόλευκων». Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-21, ενώ από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 25-22 και το τελικό 3-0.

Τα σετ 3-0: 25-10, 25-21, 25-22