Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Σούπερ ανατροπή στο Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ με τρομερή αντεπίθεση πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, μετά την πρώτη ήττα στη σεζόν, από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, έστω κι αν χρειάστηκε την ανατροπή απέναντι στον Παναθηναϊκό, για τη 12η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε με 3-2 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) κι ενώ είδε τις «πράσινες» να έχουν πάρει τα πρώτα δύο σετ μέσα στην έδρα τους. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε στην κορυφή, με 32 πλέον βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ μετρά πλέον 27 βαθμούς. Σήμερα (19:30) διεξάγεται το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός, με την ΑΕΚ να μετρά 26 βαθμούς και τον Ολυμπιακό 27.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 9-3. Με κορυφαία την Ανάε, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 17-6 και πήραν το πρώτο σετ, με 25-13. Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-6, βρέθηκε γρήγορα ν’ ακολουθεί στο σκορ (15-12) στο 2ο σετ. Με διαδοχικά μπλοκ των Κάφρει, Πολυνοπούλου και Κρολ, όμως ο ΠΑΟΚ προσπέρασε εκ νέου, με 17-18. Το μπλοκ της Μέντιτς έφερε στην πρωτοπορία τον Παναθηναϊκό (23-22), το παιχνίδι πήγε στο σετ μπολ, αλλά η Κάφρει ισοφάρισε σε 24-24. Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες, οι «πράσινες» με Ανθούλη και άσο της Ανάε έκαναν το 28-26 και το 2-0.

Στο 3ο σετ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται με 12-16 με την Μπλάνκο «καυτή», αλλά και χάρη στα καλά σερβίς της Κρολ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-16, αλλά ο ΠΑΟΚ τα έδινε όλα, για να κάνει το 15-18. Το 19-22 έδειχνε πως ο ΠΑΟΚ θα μειώσει, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23. Όμως με άουτ σερβίς και μπλοκ της Στράντζαλη, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με σκορ 23-25. Στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 12-8 και 16-12. Τα λάθη των γηπεδούχων, τα αξιοποίησε ο ΠΑΟΚ για το 18-19 και λίγο μετά με 19-21. Ο ΠΑΟΚ με 22-25 ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Με Μπλάνκο και Κρολ στην αλλαγή των τερέν, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του 3-1 στο ξεκίνημα του 5ου σετ και προηγήθηκε με 5-8. Οι Μέντιτς και Ανάε, όμως με εξαιρετική απόδοση έκαναν το 9-8 για τον Παναθηναϊκό. Το… θρίλερ συνεχίστηκε με διαρκή εναλλαγή στο σκορ μέχρι το 14-14. Συγκεκριμένα, η Γκρόθες είχε μειώσει σε 13-14 και η Μέντιτς με μπλοκ έκανε το 14-14. Στο τέλος, μια επαφή στο φιλέ και ένας άσος της Κρολ χάρισαν τη σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ με 14-16 στο 5ο σετ και 2-3 σετ.

Tα σετ: 25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. – 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. – 40% άριστες), Τερζόγλου.