ΑΕΚ – Ηλυσιακός 3-0: Απτόητη η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε τη 18η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ηλυσιακού.

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 19η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, στο κλειστό της Νέας Φιλαδελφέιας, που γέμισε από φίλους της ΑΕΚ. Η Ένωση πέτυχε τη 18η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και είναι έτοιμη για το final 4 Κυπέλλου, που διεξαχθεί 10-11/3 στην Άρτα, με τις «κιτρινόμαυρες» να αντιμετωπίζουν τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Νωθρά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ, δίνοντας δικαίωμα στον Ηλυσιακό να πάρει προβάδισμα (1-3). Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντίπαλου και πιέζοντας στο μπλοκ, κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (19-9) και τελικώς να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-15.

Με ρυθμό από το προηγούμενο σετ ξεκίνησε ο Δικέφαλος το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αποκτώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (7-3). Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλή εμφάνιση της Βλαχάκη που πέρασε στο παιχνίδι στην θέση της Καλντερόν, κατάφερε να «σπάσει» το μπλοκ του Ηλυσιακού και να διατηρήσει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (18-9). Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει και η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 στα σετ με 25-15.

Με φορά για να τελειώσει το ματς μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, κάνοντας γρήγορα το σκορ 7-0, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια. Ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε και στο τέλος έφερε το σετ στα ίσα (20-20), βάζοντας «φωτιά» στο σετ. Η Ένωση έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-22, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

Τα σετ: 25-15, 25-15, 25-22.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 8 (6/20 επ., 69% υπ. – 48% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλντερόν 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Διάλλα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Πένε 9 (9/27 επ., 69% υπ. – 69% άριστες), Ζίγκα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μπορχανί 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 6 (6/17 επ., 56% υπ. – 24% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Μπρουκς 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 30% άριστες).