Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν στην Κηφισιά (3-0 σετ), μετά την ήττα στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα στον ημιτελικό του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα νίκησε με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-17)  την Κηφισιά, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» την Παρασκευή θα υποδεχθούν την Κηφισιά, στον δεύτερο αγώνα της σειράς. Αν πάρουν τη νίκη, θα κάνουν το 2-0 και θα χρειάζονται μια ακόμα νίκη για την πρόκρισή τους στους τελικούς. Ο τρίτος τελικός θα γίνει στην έδρα της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους της. Ο Ισπανός τεχνικός είδε τον Γιώργο Πετρέα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να ολοκληρώνει το ματς με 13 πόντους. Από κοντά ακολούθησαν οι Αλεξίεφ και Ράουβερντικ με 9 πόντους έκαστος.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 12-9. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 16-11, με τον Μπέμε λίγο αργότερα να κάνει το 21-16. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους Πειραιώτες να κατακτούν το σετ με 25-18.

Οι Πειραιώτες στο δεύτερο σετ με πρωταγωνιστές τους Πετρέα, Μπέμε και Αλεξίεφ προηγήθηκαν με 17-13. Η Κηφισιά μείωσε σε 17-16 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 19-19. Ο Πετρέας, όμως, με μπλοκ έγραψε το 24-21 και ο Αλεξίεφ πέτυχε νέο πόντο για το 25-21 και το 2-0 στα σετ. Στο τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή μεγάλες διαφορές (16-9, 19-12) και έφτασε εύκολα σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Τα σετ: 25-18 (24’), 25-21 (25’), 25-17 (23’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Πετρέας 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 13 (8/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντρζίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64%υπ.-57%αρ.), Ραουβέρντινκ 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ,  53%υπ.-16%αρ.), Στεφάνου –λ (50%υπ.-38%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-33%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βόϊτσικ 3 (3/5 επ., 40%υπ.-20%αρ.),  Σχονάρι 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κάπελλας –λ (59%υπ.-29%αρ.)/Εφραιμίδης 9 (9/18 επ., 62%υπ.-50%αρ.), Πολυχρονιάδης –λ, Παπαδόπουλος, Μανίκας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Για εμάς δεν ήταν ήσυχες μέρες μετά το Κύπελλο αλλά ήταν πολύ  σημαντικό να επιστρέφαμε με απάντηση στο γήπεδο με καλή εμφάνιση και αποτέλεσμα. Περιμένω μια Κηφισιά πιο δυνατή την Παρασκευή αφού θα έχει συνηθίσει και τις συνθήκες του αγώνες και είμαστε έτοιμοι για ένα πιο δύσκολο παιχνίδι. Στόχος είναι να νικάμε και να χρησιμοποιήσουμε τα συναισθήματά μας. Να δώσουμε ότι έχουμε, να κερδίσουμε τα παιχνίδια που απομένουν και το πρωτάθλημα».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Πετρέας, ανέφερε: «Είμαστε υποχρεωμένοι να ξεχάσουμε τον χαμένο ημιτελικό και το Κύπελλο. Προσπαθήσαμε να συγκεντρωθούμε όσο το δυνατό περισσότερο στο πως θα αντιμετωπίσουμε την Κηφισιά. Βάσει αποτελέσματος  το καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό και συνεχίζουμε.  Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα γίνεται ακόμα καλύτερη. Έχουμε μπροστά μας ένα τεράστιο στόχο που είναι το πρωτάθλημα και μόνο με αυτό μπορούμε να κάνουμε χαρούμενους όλους τους ανθρώπους της ομάδας και τον κόσμο».