Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν την Κηφισιά με 3-0 σετ, έκαναν το 2-0 στη σειρά και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague.

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες την Κηφισιά με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-23), έκανε το 2-0 στη σειρά για τα ημιτελικά της Volleyleague και πλέον απέχει μια νίκη από την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το τρίτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα (30/04) στο Ζηρίνειο και ο Ολυμπιακός με νίκη θα προκριθεί για 5η φορά τα τελευταία 6 χρόνια στους τελικούς της Volleyleague, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου.

Πήραν από την αρχή τα ηνία

Οι «ερυθρόλευκοι» του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ξεκίνησαν ιδανικά στο σημερινό παιχνίδι, με την υποδοχή και το μπλοκ τους να λειτουργούν άψογα και να προηγούνται με 23-15. Η Κηφισιά χάρη στα σερβίς του Παπαδόπουλου μάζεψε τη διαφορά (23-19), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι, τελείωσαν σωστά τις επιθέσεις και πήραν το σετ με 25-20.

Ανδρέαδης, Αλεξίεφ και 2-0

Στην αρχή του δεύτερου σετ η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει, με τους Χαντ και Σοάρες να δίνουν προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 8-8, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-15, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει σε 17-17. Ο Ανδρεάδης από τη γραμμή του σερβίς έβαλε δύσκολα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 23-19. Ο Αλεξίεφ με δύο σερί πόντους έκανε το 25-20 και το 2-0 στα σετ.

Πάλεψε η Κηφισιά, αλλά ο Αλεξίεφ το «καθάρισε»

Με τη ψυχολογία στα ύψη, μετά το 2-0, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 8-4. Η Κηφισιά όμως δεν τα παράτησε, αντέδρασε, προσπέρασε και έκανε το 16-13. Τα σερβίς του Ανδρεάδη, όμως, έδωσαν και πάλι τη λύση για τον Ολυμπιακό, με τον Ζουπάνη να τελειώνει σωστά τις επιθέσεις και τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 20-20. Σε εκείνο  το σημείο ανέλαβε δράση ο Αλεξίεφ, με τον Βούλγαρο να οδηγεί τους Πειραιώτες στο 25-23 και στο 3-0.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-20

2ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-2

3ο σετ: 8-4, 13-16, 21-20, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 1 (1/1 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ.-32%αρ.), Ραουβέρντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ,  69%υπ.-38%αρ.), Στεφάνου –λ (55%υπ.-27%αρ.)/Ανδρεάδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/4επ.), Στιβαχτής,  Δαρίδης –λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30 επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 67%υπ.-67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Σχονάρι 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης , Κάπελλας –λ (52%υπ.-30%αρ.) /Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβρηίλ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Το πιο σημαντικό πράγμα σήμερα είναι ότι ξεκινήσαμε με μεγάλη συγκέντρωση και προσήλωση στον αγώνα και σε αρκετά τακτικά κομμάτια. Στη συνέχεια ωστόσο χαλαρώσαμε και δώσαμε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μπει στο παιχνίδι, το οποίο άλλαξε εικόνα και έπρεπε να σπαταλήσουμε περισσότερη ενέργεια για να επανέλθουμε και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση».

Από την πλευρά των παικτών μίλησε ο Γιώργος Στεφάνου, ο οποίος ανέφερε: «Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι τη Δευτέρα, το προσεγγίζουμε ξεχωριστά. Στόχος αυτή την περίοδο είναι να κάνουμε μια ανασύνταξη δυνάμεων και πνεύματος γιατί έχουν προηγηθεί τρεις εβδομάδες μεγάλης πίεσης και σωματικής και πνευματικής, οπότε εύχομαι τη Δευτέρα με το καλό να καταφέρουμε να κλείσουμε τη σειρά των ημιτελικών. Στη συνέχεια θα στρέψουμε την προσοχή μας στη σειρά των τελικών όπου θέλουμε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατό πιο έτοιμοι».