Κηφισιά – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της Κηφισιάς εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Volley League ανδρών.

Κηφισιά – Ολυμπιακός 0-3 | to10.gr

Ήταν το απόλυτο φαβορί της σειράς και δεν είχε πρόβλημα να το αποδείξει και μέσα στο γήπεδο! Ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Μάρκους Μπέμε πέρασε από την Κηφισιά με 3-0 σετ, έκανε το 3-0 στις νίκες και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους, που θα είναι είτε ο ΠΑΟΚ είτε ο Φοίνικας Σύρου. Η τρίτη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι σε λίγη ώρα και ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγείται με 2-0 νίκες.

LIVE: Παγκόσμια θλίψη για τον μεγάλο Κόμπε Μπράιαντ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ (8-7). Το πρώτο σετ παρέμενε ντέρμπι αν και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (14-16). Οι «ερυθρόλευκοι» μετά και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πάτησαν γκάζι και δεχόμενοι μόλις 4 πόντους έκλεισαν το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Μάρκους Μπέμε πήρε… μπρος τόσο στο σερβίς όσο και στο μπλοκ και ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με πέντε πόντους (8-3). Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ διατηρούσε μια διαφορά της τάξεως των τριών -τουλάχιστον- πόντων σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας στην κατάκτηση του με 25-21.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ αν και η Κηφισιά εμφανίστηκε ανταγωνιστική μέχρι το 12-14. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν ξανά τη διαφορά και έφτασαν στο τελικό 3-0 στα σετ (25-18).