Α1 ανδρών: Περίπατος για Ολυμπιακό, νίκες στο tie break για Ηρακλή και Αιγίνιο

Ο Ολυμπιακός νίκησε «καθαρά» με 3-0 τον συμπολίτη Εθνικό εκτός έδρας ενώ Ηρακλής (εντός) και Νίκη Αιγινίου (εκτός) πέτυχαν δύσκολες νίκες επί Παναχαϊκής και Εθνικού Αλεξανδρούπολης αντίστοιχα με 3-2.

Εθνικός – Ολυμπιακός 0-3

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 3-0, με τον συμπολίτη Εθνικό να μην καταφέρνει να προβάλει αντίσταση σε κανένα σημείο κανενός σετ. Ο μόνος που πάλευε ήταν ο Κέισι Νάιτ που ήταν πραγματικά μια όαση αλλά δεν είχε την παραμικρή βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Από την άλλη οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιός είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και πολλούς παίκτες να «τραβάνε κουπί» σε διάφορα σημεία του ματς. Ο Μίκο Οιβάνεν ήταν πρώτος μεταξύ ίσων με τους Μπέμε, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ να είναι εξαιρετικοί σαν… supporting cast.

Τα σετ: 0-3

22-25, 15-25, 21-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6, Τουρνάκης 1, Νάιτ 21, Σέιφερτ 4, Αμπανόζ 1, Δεληπρίμης 7, Βολουδάκης (λ), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούης 1, Ράμος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12, Πετρέας 5, Μπέμε 8, Ντρίζγκα 4, Αλεξίεφ 8, Ράουβερντινκ 8, Στεφάνου (λ), Ζουπάνης 2, Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2

Ηρακλής Χαλκίδας – Παναχαϊκή 3-2

Ο Ηρακλής Χαλκίδας και η Παναχαϊκή επιδόθηκαν σε ένα δυνατό «μπρα ντε φερ» με τις δυο ομάδες να κατακτούν εναλλαξ τα σετ και να φτάνουν στο 2-2, με τα κερδισμένα σετ της Παναχαϊκής να έρχονται με υπερπροσπάθεια και μεγάλες ανατροπές στο σκορ.. Τις διαφορές τους τελικά έλυσαν στο break όπου οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Τάπια, Σιλβέιρα και Χαραλαμπίδης, ενώ είχαν σαν αντίπαλον δέος από τους Πατρινούς τους Ρουμελιώτη, Μπρισουέλα και Νιέβες.

Τα σετ: 3-2

25-15, 22-25, 25-14, 27-29, 15-11

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17, Χαραλαμπίδης 16, Μακ Γουΐλιαμ 14, Τσολάκος 16, Μότα 19, Γκελίνσκι 6, Τσαδήμας (λ), Μιχαλόπουλος (λ), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόνης 3, Κοτσιλιάνος 7, Πόλχλοπεκ 3, Νιέβες 13, Ρουμελιώτης Νίκος 18, Οράμας 14, Ρουμελιώτης Μένιος (λ), Σαλαβασίδης 3, Κωστόπουλος 2

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νίκη Αιγινίου 2-3

Ίδια κατάληξη είχαμε και στο ματς του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και της Νίκης Αιγινίου. Οι γηπεδούχοι πήραν μάλλον εύκολα το πρώτο σετ. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους όμως ήταν άμεση και εντυπωσιακή παίρνοντας αυτοί τα επόμενα δύο αλλά και σοβαρό προβάδισμα νίκης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο τέταρτο σετ και έκαναν το 2-2 για να κριθούν και εδώ τα πάντα στο tie break. Στο πέμπτο σετ, η Νίκη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-3. Ο Εθνικός απάντησε και μείωσε σε 11-12 αλλά στο τέλος δεν άντεξε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έχασε με 15 -12 και 3-2 στο σύνολο από τη Νίκη Αιγινίου που με τη νίκη αυτή τον έφτασε στη βαθμολογία.