Ολυμπιακός – Καλαμάτα 3-0: Εύκολο τρίποντο πριν τη Ροζελάρε για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 3-0 σετ την Καλαμάτα στο κλειστό του Ρέντη και στρέφει πλέον την προσοχή του στο μεγάλο παιχνίδι με την Ροζελάρε.

Την πέμπτη νίκη σε ισάριθμα ματς στη Volley League, χωρίς βαθμολογική απώλεια, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ (25-16, 32-20, 25-22) της Καλαμάτας 80 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι πρωταθλητές μετά την εξαιρετική εμφάνιση στην Πολωνία, στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης -τα τρία τελευταία χρόνια- Ζάκσα στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League και λίγες ημέρες πριν τη νέα σπουδαία αναμέτρηση με την Ροζελάρε στο Ρέντη, την Τετάρτη (29/11, 19:00), νίκησαν και την κούραση από το απαιτητικό πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων, φτάνοντας σε ένα ακόμα καθαρό τρίποντο. Η προσοχή των Κυπελλούχων Ευρώπης, στρέφεται πλέον αποκλειστικά στο μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με την νταμπλούχο Βελγίου και περσινή φιναλίστ του CEV Cup, την ερχόμενη Τετάρτη, σε ένα σπουδαίο ευρωπαϊκό ματς στο ανακαινισμένο κλειστό του Ρέντη.

Εύκολα το 1-0!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 5-5, όταν ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 8-5 με άσσο του Ιντάλγκο, ο οποίος με πάιπ στη συνέχεια διατήρησε το +4 για το 10-6. Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς διαμορφώθηκε το 14-10 αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 14-12. Ο Ολυμπιακός απάντησε με επίθεση του Ζουπάνη και διπλό μπλοκ των Κουμεντάκη- Τζούριτς για το 16-12 ενώ μετά από εξαιρετικές άμυνες του Τζιάβρα και νέο μπλοκ του Τζούριτς προήλθε το 17-12. Στη συνέχεια ο Κουμεντάκης με επίθεση στην ευθεία διεύρυνε στο +6 τη διαφορά υπέρ του Θρύλου για το 20-14 και Γκουσταβάο την πήγε στο +7 γράφοντας το 21-14. Με επίθεση του Ιντάλγκο οι πρωταθλητές έφτασαν στο 23-16, με διπλό μπολ των Τζούριτς Ιντάλγκο στο σετ μπολ με 24-16 και με άσσο του Γκουσταβάο στο 25-16, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Πήρε και το… μαραθώνιο δεύτερο σετ!

Στο δεύτερο σετ, μετά το 4-4,οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 5-8 και οδηγούσαν στο σκορ, φτάνοντας στο 6-11 που ανάγκασε τον Ντάνιελ Καστελάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Καλαμάτας διατήρησε μια διαφορά στο +4 (9-13, 10-14, 11-15), με τον Ολυμπιακό να την ψαλιδίζει και να πλησιάζει στο 13-15, αρχικά και στο 14-15 στη συνέχεια με τον Κουμεντάκη. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ έδωσε συνέχεια στο σερί και έφερε την ισοφάριση στο 15-15. Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν το 4-0 σερί των Πειραιωτών και απάντησαν με ένα δικό τους 3-0 φτάνοντας στο 15-18, 17-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα για το 19-21,με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 20-21 και σε 22-23. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο σετ μπολ με 22-24, όμως ο Θρύλος με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Κουμεντάκη ισοφάρισε σε 24-24. Η Καλαμάτα είχε δυο ακόμα σετ μπολ (24-25, 25-26), με τον Ολυμπιακό να φτάνει και εκείνος δυο φορές ένα πόντο μακριά από την κατάκτηση του σετ στο 27-26, με επίθεση του Στερν και στο 28-27, πριν τη νέα ανατροπή για το τέταρτο σετ μπολ των φιλοξενούμενων στο 28-29. Με μπλοκ άουτ του Στερν ο Ολυμπιακός είχε το δικό του σετ μπολ στο 30-29 και μια ακόμα ευκαιρία να φτάσει στο 2-0 κάτι που κατάφερε με πλασέ του Ιντάλγκο για το 31-30 και άσσο του ίδιου για το 32-30!

Έφτασε στο «καθαρό» τρίποντο!

Όπως ξεκίνησε το 2ο σετ, άρχισε και το 3ο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-8. Όμως αυτή τη φορά ο Θρύλος απάντησε γρήγορα και με ένα 4-0 σερί και μπλοκ του Γκουσταβάο, προσπέρασε με 9-8. Η ομάδα της Καλαμάτας ισοφάρισε σε 9-9, ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στο 11-9, πριν τη νέα ανατροπή για το 11-12 των φιλοξενούμενων. Με άσσο του Κουμεντάκη οι πρωταθλητές ανέκτησαν το προβάδισμα στο 13-12 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στερν ξέφυγαν με +3 στο 17-14 ενώ ο ίδιος έγραψε στη συνέχεια το 19-16. Ο Δημήτρης Τζούριτς με άσσο σημείωσε το 20-16, με την Καλαμάτα 80 να πλησιάζει σε 20-19. Ο Γκουσταβάο με πρώτο χρόνο σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων για το 21-19, όμως ακολούθησε η ισοφάριση σε 22-22.Το μπλοκ του Γκουσταβάο έδωσε τη λύση στο 23-22 και το νέο μπλοκ του Ιντάλγκο το πρώτο ματς μπολ στο 24-22, ενώ ο ίδιος με επίθεση έγραψε το 25-22, οδηγώντας τον Θρύλο στη νίκη, λίγες ημέρες πριν τη σπουδαία «μάχη» με τη Ροζελάρε!

Τα σετ (3-0 σε 1.25): 25-16 (23’), 32-30 (37’), 25-22 (25’)