Ολυμπιακός – Μαρκόπουλο 3-0: Καθαρή νίκη για τις ερυθρόλευκες που στρέφουν το βλέμμα τους στη… Νοβάρα

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΑΟ Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 7η αγωνιστική.

Μετά το «διπλό» (1-3) στην έδρα του Άρη Θεσσαλονίκης (6η αγωνιστική), η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-23, 25-14, 25-12) του ΑΟ Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 7η αγωνιστική. Τα κορίτσια του Θρύλου, αν και κατέκτησαν με δυσκολία το πρώτο σετ, κυριάρχησαν απόλυτα στα δύο επόμενα και έφτασαν στην τελική επικράτηση, με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 13 πόντους (11 η Μλέινκοβα, εννιά η Λαμπρούση). Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την Τρίτη (28/11, 18:00), θα υποδεχθούν στο Ρέντη μία μεγάλη δύναμη του κορυφαίου ιταλικού πρωταθλήματος, την Νοβάρα, για την πρώτη «μάχη» της φάσης των «16» του Challenge Cup.

Στο ξεκίνημα του ματς, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 4-0, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με επίθεση της Κούμπουρα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Κούμπουρα να κάνει το 13-12 και τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν (15-16) ξανά. Η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 16-16 και η Μλέινκοβα σε 19-19, όμως ο ΑΟ Μαρκόπουλου προηγήθηκε με +2 (19-21, 21-23) σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν το άφησε… έτσι και αφού ισοφάρισε σε 23-23, με μπλοκ της Λαμπρούση, έφτασε σε σετ μπολ (24-23), με πάιπ της Μλέινκοβα. Το 25-23 και το 1-0 των «ερυθρόλευκων» ήρθε μετά από λάθος επίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα 5-1, με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (10-5). Πρώτος χρόνος της Λαμπρούση και 11-5 ο Θρύλος, με την Ελληνίδα κεντρική να κάνει και το 12-6. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 13-8 και 14-9, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το +7 (17-10). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 23-12, μετά από σερβίς των φιλοξενούμενων στο φιλέ, με την Μλέινκοβα να «καθαρίζει» το δεύτερο σετ (2-0), με εξαιρετική επίθεση, για το 25-14.

Με άσσο της Καράρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-1, στο τρίτο σετ, ενώ η Κούμπουρα ανέβασε τη διαφορά στο +8 (12-4), με δυνατό καρφί. Μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο +10 (21-11), το Μαρκόπουλο μείωσε σε 23-12, όμως η Λαμπρούση «τελείωσε» το ματς, κάνοντας το 25-12 (3-0), με εξαιρετικό πρώτο χρόνο.

Τα σετ (3-0 σε 1.09): 25-23, 25-14, 25-12