Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός 0-3: Με το… δεξί στα πλέι – οφ οι ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα με 3-0 του Μαρκόπουλου και ξεκίνησε νικηφόρα την διαδικασία των πλει - οφ του πρωταθλήματος

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα πλέι – οφ του πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Μαρκόπουλου. Οι ερυθρόλευκες δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες και νίκησαν εύκολα (11-25, 16-25, 12-25) κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ημιτελικούς. Το Σάββατο (30/3, 18:00), η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι δίνει τον δεύτερο προημιτελικό με το Μαρκόπουλο στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με στόχο τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League.

Με 65% στην επίθεση, 25-11 και 1-0 σετ

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, προηγήθηκε με 3-1. Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4, όμως έκτοτε, οι φιλοξενούμενες πάτησαν «γκάζι» και μετά το 8-6 της Κούμπουρα, έφτασαν στο +6 (6-12), με άσσο της Νίζετιχ, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το +8 (6-14). Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία συνεχίστηκε και η Κούμπουρα ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (7-17), ενώ νέο μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε νταμπλ σκορ (11-22). Με πλασέ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (11-24), με την Νίζετιχ να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, κάνοντας το 1-0, με εξαιρετικό μπλοκ, για το 25-11. Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός είχε 65% (15/23) στην επίθεση, ενώ μέτρησε δύο άσσους και τέσσερα μπλοκ.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Με… κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο +5 (3-8), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Ο ΑΟ Μαρκόπουλου μείωσε σε 8-5, η Κούμπουρα «απάντησε» (5-9), όμως η διαφορά του Ολυμπιακού «ψαλιδίστηκε» ξανά (8-10). Η Καράρο πήρε έναν πολύ έξυπνο πόντο, δίνοντας και πάλι «αέρα» τεσσάρων πόντων (8-12) στις ερυθρόλευκες, οι οποίες στην συνέχεια ισοφαρίστηκαν(12-12). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 17-15, αλλά η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη». Ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε καθόλου… πίσω και έφτασε στο 25-16, με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, για το 2-0 σετ!

Χωρίς… φρένο και άνετο «διπλό» (0-3) στο Μαρκόπουλο

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακό, αφού προηγήθηκε με 7-0, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 7-1, αλλά με νέα άουτ επίθεση, βρέθηκε πίσω με 9-1 από την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το +10 (2-12). Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν απόλυτα και την Μλέινκοβα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +14 (6-20), με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ! To 25-12 και το 3-0 σετ ήρθε με πόντο της Τσιτσιγιάννη.

Τα σετ (0-3 σε 61’): 11-25 (19’), 16-25 (22’), 12-25 (20’)