Ολυμπιακός – Θέτιδα 3-0: Πρώτο βήμα για τους τελικούς από τις Ερυθρόλευκες

O Oλυμπιακός είχε εύκολο έργο κόντρα στη Θέτιδα, της οποίας και επιβλήθηκε με 3-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, την Τετάρτη (3/4). Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-0 σετ (25-14, 25-15, 25-20) της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», σε μία ώρα και 10 λεπτά, για τον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Με τέσσερις διψήφιες σε πόντους (Κούμπουρα 18, Μλέινκοβα 13, Φαριόλ 10, Νίζετιχ 10), 58% στην επίθεση (48/83) και 10 μπλοκ, οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν σχετικά εύκολα την αντίσταση των φιλοξενούμενων στο Ρέντη και έτσι, «μπήκαν» με το «δεξί» στην ημιτελική φάση (1-4) του πρωταθλήματος. Το Σάββατο (6/4, 19:00), οι Κυπελλούχες Ελλάδας θα δώσουν τον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα της Θέτιδας Βούλας, με στόχο το 2-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με τρεις σερί πόντους της Μλέινκοβα, προηγήθηκε με +4 (11-7). Η Θέτις μείωσε σε 11-10 και 12-11, αλλά ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και με μπλοκ και επίθεση της Κούμπουρα, ξέφυγε με +5 (16-11). Νέος πόντος της Κούμπουρα και +6 (18-12) οι «ερυθρόλευκες», με την Σέρβα διαγώνια να «χτυπάει» ξανά, για το 20-14.

Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» στο +7 (21-14), ενώ η Εμμανουηλίδου, με μπλοκ, έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (22-14). Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, ο Θρύλος έφτασε σε σετ μπολ με +10 (24-14), με την Μλέινκοβα να κερδίζει άσσο, για το 25-14 και το 1-0 σετ. Στο 64% (16/25) η «ερυθρόλευκη» αποτελεσματικότητα στην επίθεση, με την Κούμπουρα να μετράει οκτώ πόντους και την Μλέινκοβα πέντε.

Με μπλοκ και επίθεση της Φαριόλ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και ανέβασε ακόμη περισσότερο «στροφές», φτάνοντας στο+5 (11-6), με μπλοκ της Καράρο. Νέο μπλοκ του Θρύλου, αυτή τη φορά από την Μλέινκοβα και στο +6 (13-7) η διαφορά, την οποία κράτησε δύο φορές, στη συνέχεια, η Κούμπουρα, κάνοντας το 15-9 και το 16-10.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με διαφορά έξι πόντων, αφού η Εμμανουηλίδου «έγραψε» το 18-12 και η Μλέινκοβα το 20-14, με πάιπ, με την Νίζετιχ να κάνει το +7 (21-14, 22-15). Με άσσο της Νίζετιχ, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν σε σετ μπολ (24-15), με την Καράρο να κερδίζει μπλοκ, για το 25-15 και 2-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με υψηλό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση, αφού είχαν 68% (17/25) στο δεύτερο σετ και 66% συνολικά (33/50).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, η Θέτις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-1 και 5-3, όμως η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 5-5 και η Νίζετιχ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (6-5), με μονό μπλοκ. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι Κυπελλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +3 (9-6), ενώ μετά από άουτ επίθεση της Θέτιδας, «ανέβηκαν» στο +4 (10-6). Πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου και 11-7 ο Θρύλος, ο οποίος πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (12-7), μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων στο φιλέ.

Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκες» έπαθαν «μπλακ άουτ», στη συνέχεια, αφού ισοφαρίστηκε σε 14-14 και βρέθηκαν πίσω με 15-14. Η Κούμπουρα ισοφάρισε (15-15, 16-16), ενώ κέρδισε μπλοκ, για το προβάδισμα (17-16) του Ολυμπιακού. Η Νίζετιχ κέρδισε μπλοκ, αλλά οι διαιτητές είδαν λανθασμένα άουτ και έτσι, το 18-16 έγινε… 17-17.

Η Κούμπουρα, ωστόσο, έκανε το 18-17, με νέα εξαιρετική επίθεση, αλλά και το 19-17, με έξυπνο πλασέ, με την Καράρο να «γράφει», με ωραίο πέρασμα, το +3 (20-17). Νέος πόντος της Καράρο και 23-18, η Μλέινκοβα έκανε το 24-19, με τον Νίζετιχ να «τελειώνει» το ματς με απίθανο πόντο, για το 25-20 και το 3-0 σετ!