Volley League Ανδρών : Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟΠ Κηφισιάς 2-3

Αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με 2-0, η Κηφισιά πραγματοποίησε ψυχομένη εμφάνιση και τελικά πήρε την νίκη με 2-3 απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως η Κηφισιά, η οποία είχε φτάσει στην ακριτική πόλη σήμερα το πρωί αντί για εχθές το βράδυ λόγω έντονης ομίχλης, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει τελικά την νίκη με 3-2, έχοντας στις τάξεις της έναν τρομερό Χαντ που σημείωσε 33 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν τα δύο πρώτα σετ. Όμως η ομάδα των βορείων προαστίων δεν παράτησε το ματς και παρόλη την κούραση των παικτών της από το ταξίδι κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να το οδηγήσει στο τάι μπρέικ. Εκεί φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρα πλέον το μομέντουμ του αγώνα και κατάφεραν να ολοκληρώσουν μία πολύ μεγάλη ανατροπή.

Για τους θριαμβευτές τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τάιλερ Χαντ με 33 πόντους, ενώ για τους ηττημένους διασώθηκε ο Ρίστιτς με 26.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 20-25, 15-25, 12-15

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 10 (9/21 επ, 1 άσσος), Χατζόπουλος 8 (3/6 επ, 5 μπλοκ), Βλαχόπουλος 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίστιτς 26 (19/32 επ, 5 άσσοι 2 μπλοκ 62% υπ -36% άριστες), Βελίτσκοβιτς 13 (7/26 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ – 34% άριστες), Χριστόφας 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 82% υπ – 64% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 3 (3/6 επ), Παπάζογλου, Κυριακίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 33 (32/52 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 9 (6/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ – 47% άριστες), Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ 52% άριστες) / Κάπελλας (λ, 44% υπ -24% άριστες), Λιβαθηνός, Μανικας, Παπαδόπουλος 1 (0/2 επ, 1 άσος), Μελλές.