Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ολυμπιακός 0-3

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup, έγινε από την ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού, που στα...εντός των τειχών δεν έχει αντίπαλο. Το Σάββατο επικράτησε και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης (0-3) και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και έφτασε με άνεση στη νίκη διευρύνοντας το αήττητο σερί του σε 37 διαδοχικές νίκες στο στο πρωτάθλημα. Πλέον η προσοχή των πρωταθλητών Ελλάδας στρέφεται στον αγώνα ρεβάνς με τη Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στη Λευκορωσία, την ερχόμενη Τετάρτη (5/12), για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν από την αρχή συγκέντρωση κι έκανε το 7-8 των πρώτων λεπτών σε 16-12 και διατηρώντας αυτή τη διαφορά έφτασε στο 25-20 και το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήραν από τη αρχή προβάδισμα (8-5) και έφτασαν στο 2-0 σετ με το 25-20.

Με πολύ καλό σερβίς (συνολικά δεκατρείς άσσους)  δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα από τους γηπεδούχους, ούτε στο τρίτο σετ παίρνοντας το με το ίδιο σκορ (25-20). Ο Ολυμπιακός έσπασε έτσι μια αήττητη τη φετινή χρονιά έδρα που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 23 πόντους (19/31 επ., 4 άσσοι)