Παναθηναϊκός – Κηφισιά 3-0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της Κηφισιάς με 3-0 και πέρασε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Με μπροστάρη τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα της Κηφισιάς με 3-0 και μπήκε στην κορυφαία τριάδα της Volley League. Ο Γιορντάνοφ με το εκπληκτικό 88% στην επίθεση (15/17) οδήγησε τους πράσινους στην κατάληψη της 3ης θέσης με το τέλος του πρώτου γύρου.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο κατέληξε στο τριφύλλι με 26-24. Στα άλλα δύο σετ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 25-17 και 25-18 δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία.

Η διακύμανση του σκορ:

1o σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 26-24

3ο σετ: 8-3, 16-08, 21-16, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-18) σε 77΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/17 επ.), Ανδρεόπουλος 7 (7/14 επ., 59% υπ. – 33% άριστες), Πανταλέων 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Φύτρος, Πεντίδης, Γαλιώτος

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 13 (13/28 επ., 43% υπ. – 22% άριστες), Ρεκ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 10 (9/24 επ., 1 άσσος), Λάανε 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Ρενάτο / Κάπελλας (λ, 45% υπ. – 25% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Μελλές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής των πράσινων, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, δήλωσε: «Το σκορ δεν δείχνει το βαθμό δυσκολίας του αγώνα. Κυρίαρχο στοιχείο ήταν το αποτελεσματικό σερβίς μας αλλά και η σοβαρότητα όλων των παιδιών. Ακόμα και στο φινάλε του 2ου σετ που δεν τελειώσαμε τρεις επιθέσεις και μας ισοφάρισε η Κηφισιά κάναμε στο τέλος αυτό που έπρεπε. Είμαι απόλυτα ευχαριστήμενος όχι μόνο για την 3η θέση που βρισκόμαστε στο τέλος του Α΄γύρου όσο για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα στον αγωνιστικό τομέα. Μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου θα υπάρχει ρεπό και εγώ από σήμερα αφιερώνομαι και στην Εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Εύχομαι υγεία σε όλους και όλοι στο βόλεϊ να είμαστε ενωμένοι κάτω από την σκέπη και τους στόχους της Εθνική ανδρών».

Από τη μεριά των φιλοξενούμενων ο λίμπερο, Γιώργος Κάπελας, είπε: «Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα γιατί αδικεί την προσπάθεια μας. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν στον αγώνα αλλά δύο κακές στιγμές στην υποδοχή και ορισμένες κρίσιμες κόντρες στην επίθεση που δεν τελειώσαμε έκριναν το αποτέλεσμα. Εάν ολοκληρώναμε την ανατροπή στο 2ο σετ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός είναι αλήθεια ότι έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την συγκομιδή του Α΄γύρου και θα συνεχίσουμε την δουλειά μας για να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της παραμονής».