Παμβοχαϊκός – Παναθηναϊκός 3-0

Την πρώτη του νίκη στην Volley League πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού.

Με τον Νίκο Παλέντζα να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση (21 π.), ο Παμβοχαϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στην φετινή Volley League, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού για την 6η αγωνιστική που πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών λόγω διακοπής ρεύματος, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν καθόλου. Ξεκίνησαν πολύ δυνατά και δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν τα δύο πρώτα σετ (25-18, 25-19).

Κάτι τέτοιο πήγε να γίνει και στο τρίτο σετ καθώς οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκαν με 16-11. Όμως οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ανατρέξουν την κατάσταση (18-21). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να πάρει το σετ (25-23) να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά την λήξη του αγώνα οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του Παναθηναϊκού αποθεώθηκαν, παρά την ήττα, από 300 οπαδούς του Τριφυλλιού που βρέθηκαν στο κλειστό του Βραχατίου.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-23

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 13 (7/11 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 8 (8/16 επ, 47% υπ – 20% άριστες), Βουλκίδης 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 21 (20/35 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/18 επ΄, 1 άσσος, 64% υπ -50% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ -63% άριστες), Σαρικεΐσογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος, 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),Ανδρεόπουλος 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ – 8 % άριστες), Πανταλέων 6 (3/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ 23% υπ -23% άριστες) / Γκούζντα (λ 50% υπ – 30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Ένσινγκ.