Α1 Βόλεϊ Γυναικών : ΑΟΦ Πορφύρας – Ηρακλής Κηφισιάς 3-0

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στην Α1 Βόλει Γυναικών πανηγύρισε ο ΑΟΦ Πορφύρας, που επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή Κηφισιάς.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΑΟΦ Πορφύρας. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής και ξέφυγε με 7 βαθμούς από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα δύο σετ, με τις γηπεδούχες να είναι καλύτερες στις λεπτομέρειες κυρίως στο πρώτο (25-23), ενώ στο δεύτερο η ομάδα της Κηφισιάς απώλεσε 4 σετ μπολ (20-24), με αποτέλεσμα να χάσει με 28-26. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά με 5 πόντους (11-16), αλλά ο Πορφύρας με ένα επιμέρους σκορ 14-4 έφτασε στη νίκη (25-20).

Αυτό ήταν το πρώτο νικηφόρο εντός έδρας ματς για τις Πειραιώτισσες, ενώ ο Ηρακλής από την άλλη παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-20

ΑΟΦ Πορφύρας (Πανδής): Ράπτη 8 (4/21 επ., 4 άσσοι, 65% υπ.), Κομλένοβιτς 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κελεσίδη 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (10/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ.) / Μουστάκη (λ, 55% υπ.), Γκούρα 1 (άσσος), Σιδεράτου, Κουόλ 1 (μπλοκ).

ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς (Τζίμας): Κωνσταντίνου 15 (15/53 επ., 57% υπ.), Ντεϊνέγκα 14 (13/32 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 8 (8/25 επ., 35% υπ.), Περγαντή 4 (2/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερκουριάδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γεωργαντά 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 56% υπ.), Αδάμ 1 (1/1 επ.), Κουδουνά.