Ηρακλής Κηφισιάς – Ολυμπιακός 0-3

Την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών συνεχίζει ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς.

Την ένατη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στην Volleyleague Γυναικών, χωρίς μάλιστα να χάσουν σετ.

Οι φιλοξενούμενες δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού φτάνοντας σε μία πολύ εύκολη νίκη. Ο χαμηλός δείκτης δυσκολίας του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, να πραγματοποιήσει αρκετές δοκιμές.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Κηφισιάς πραγματοποίησε μία αξιοπρεπή εμφάνιση, καθώς στηρίζεται κυρίως σε κορασίδες και νεανίδες.

Από τις ερυθρόλευκες ξεχώρισαν οι Σάσκια Χίπε με 11 πόντους και Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 10, ενώ από τις γηπεδούχες πρώτη σκόρερ ήταν η Βίκυ Παπαδοπούλου με 10 πόντους.

Τα σετ: 13-25, 16-25, 15-25

Ηρακλής Κηφισιάς (Τζήμας): Ντεϊνέγκα 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ.), Αδάμ 4 (1/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 27% υπ.), Περγαντή 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Μερκουριάδη 4 (4/8 επ.), Γεωργαντά / Κόττα (λ, 50% υπ.), Ρόγκα (λ), Κοντούδη 1 (1/3 επ.), Κουδουνά 3 (3/15 επ.).

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 9 (2/3 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 50% υπ.), Λαμπρούση 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 7 (4/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 11 (9/17 επ., 2 άσσοι), Πολ 3 (1/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 60% υπ.), Νιέμερ 7 (5/7 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς, Βλαχάκη 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 20% υπ.).