Κανένα αδιάφορο ματς, είναι πολλά τα λεφτά!

Οι προτάσεις του Νίκου Καπίρη από το τένις.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μιλάνου, όμως ο τελευταίος αγώνας του ομίλου που ακολουθεί με τον Χούμπερτ Χούρκατς μόνο αδιάφορος δεν είναι. Το οικονομικό κίνητρο είναι ιδιαίτερα υψηλό, καθώς η κάθε νίκη πληρώνει 28.000 ευρώ! Επιπλέον αν ο νικητής του τροπαίου παραμείνει αήττητος στη διοργάνωση, τότε έχει μπόνους 21.000. Άρα σε ενδεχόμενη ήττα, η χρηματική απώλεια για τον Έλληνα θα είναι 49.000 ευρώ. Τα ποσά συγκρίνονται μόνο με Γκραν Σλαμ και είναι ξεκάθαρο πως οι διοργανωτές δεν θέλουν να σκέφτονται πως θα υπάρχει αδιάφορος αγώνας για κάποιον παίκτη. Φυσικά το κίνητρο του Τσιτσιπά δεν είναι μόνο οικονομικό. Η ανταγωνιστικότητα που βγάζει ως χαρακτήρας, αρκεί για να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις. Να έχει την ίδια επιθετικότητα και συγκέντρωση όπως στο δύσκολο 3-0 με τον Τιάφο (4/3, 4/3, 4/2).

Ο Χούρκατς έπαιξε κάτι παραπάνω από δύο ώρες με τον Μουνάρ, νίκησε στα 5 σετ έχοντας και πάλι στιγμές καθίζησης. Ο Στέφανος είναι καλύτερος παίκτης και μπορεί να αξιοποιήσει τις αδυναμίες του Πολωνού για το 3/3, όμως και πάλι θα έχουμε οριακά σετ, μιας και οι δύο έχουν μεγάλο όπλο το σερβίς τους. Πολύ πιθανό έστω ένα τάι μπρέικ και εκεί όλα είναι πιθανά, οπότε το ματς μπορεί να ξεφύγει σε παραπάνω από τρία σετ. Επίσης θα… στηρίξω και πάλι τον Μουνάρ. Πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον ένα σετ με τον Τιάφο.