Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στον τελικό για τη Ρόμα (vid)

Μια φάση ήταν αρκετή για τον Πάουλο Ντιμπάλα που βρέθηκε προ του τερματοφύλακα της Σεβίλλης και έκανε με ψύχραιμο πλασέ το 1-0 για τη Ρόμα στον τελικό του Europa League.

Ο Πάουλο Ντιμπάλα ήταν το μεγάλο ερωτηματικό της Ρόμα. Αρχικά δεν θα προλάβαινε τον τελικό του Europa League, στη συνέχεια ο Μουρίνιο ανέφερε πως θα ήταν διαθέσιμος για 20-30 λεπτά και τελικά… ξεκίνησε βασικός στο ματς.

Και μάλιστα έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, μετατρέποντας σε γκολ την μοναδική καθαρή ευκαιρία που έφτιαξε η Ρόμα κόντρα στην σφικτή Σεβίλλη.

Ο Μαντσίνι έγινε κάτοχος της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου, είδε τον Ντιμπάλα που είχε ήδη ξεκινήσει κάθετη κίνηση μεταξύ των δύο στόπερ των Σεβιγιάνων, του πάσαρε στην κατάλληλη στιγμή και ο Αργεντινός με δύο επαφές, κοντρόλαρε και πλάσαρε εύστοχα τον Μπόνο για το 1-0 των Ρωμαίων στο 35′.