Λέιντεν – Ηρακλής 71-63

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ολλανδική Λέιντεν και ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο Europe Cup, εκτός έδρας, με σκορ 71-63.

Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον Ηρακλή στο Europe Cup, που ηττήθηκε με σκορ 71-63 από την Ολλανδική Λέιντεν, σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αν και ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε ανάλογη συνέχεια και οι γηπεδούχοι κατάφεραν έτσι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν αρκετά στην επίθεσή τους, όμως όσο περνούσε η ώρα οι άμυνες «έσφιγγαν» με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός, κάτι που ευνόησε τον «γηραιό» που μπόρεσε να ισορροπήσει και τελικά να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (37-38).

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν διαφορετικό, αφού οι Ολλανδοί βρήκαν ρυθμό επιθετικά, με τον Ηρακλή να σημειώνει σε 20 λεπτά μόλις 25 πόντους, που δεν του επέτρεψαν να μείνει ανταγωνιστικός για περισσότερη ώρα. Έτσι η Λέιντεν επέβαλε το παιχνίδι της, κράτησε μια μικρή διαφορά και έτσι πήρε τη νίκη με σκορ 71-63, ξεκινώντας ιδανικά τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25- 24, 37-38, 53-51, 71-63

ΛΑΪΝΤΕΝ: Νταν 11 (1), Μίντγκαρντ 17 (1), Μικαλάουσκας 10, Τουμπούτις 8(2), Βέρβερς 2, Μπούκνεχτ, Ντε Γιόνγκ 8, Ντε Βιντ, Τζόναθαν, Εϊφο, Μπρι 10 (2), Χοφ.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Ντάνιελς 1, Λιντς 10, Παπαδάκης 5, Τέιλορ, Τέρνερ 6 (1), Αγραβάνης 13 (1), Χαριτόπουλος, Ντάγκλας 11 (1), Φίλιος, Κουζέλογλου 6, Σκορδίλης, Γούλριτζ 11,