Αντβέρπ – Ιωνικός Νίκαιας 87-90

Ο Ιωνικός Νίκαιας ήταν συγκλονιστικός στο Βέλγιο, κόντρα στην Αντβέρπ, παίρνοντας ένα τεράστιο διπλό αφού επικράτησε με σκορ 90-87.

Mε «ήρωα» της αναμέτρησης τον Νίκο Χουγκάζ, ο Ιωνικός πέρασε νικηφόρα από το Βέλγιο κόντρα στην Αντβέρπ με σκορ 90-87, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup.

Όμως το ευρωπαϊκό της ταξίδι δύσκολα θα συνεχιστεί καθώς δεν πήρε τη νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των 11 πόντων και στην περίπτωση που αύριο (10/11) η Σπόρτινγκ κερδίσει τη Μονς Ενό, τότε ο Ιωνικός θα αποκλειστεί και μαθηματικά από τη συνέχεια.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν που είχε 37 πόντους (7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Νίκος Χουγκάζ που πρόσθεσε 25 πόντους (4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και 9 ριμπάουντ.

Ο Ιωνικός δεν ξεκίνησε τόσο καλά την αναμέτρηση, όμως μπόρεσε να ισορροπήσει σύντομα το ματς και να πάρει μια μικρή διαφορά. Στη συνέχεια, η Αντβέρπ κατάφερε να τρέξει ένα δικό της σερί, το οποίο της επέτρεψε εν τέλει να ισοφαρίσει και πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο ισόπαλο (45-45).

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα δέχθηκε ένα 11-0 σερί στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους αναγκάζοντάς της να κυνηγά χάνοντας με διψήφια διαφορά. Όμως η ελληνική ομάδα έδειξε χαρακτήρα, και με δυνατή άμυνα μπόρεσε να αρχικά να πλησιάσει και στη συνέχεια να προσπεράσει, πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή τέταρτη περίοδο που τελικά της χάρισε τη νίκη με σκορ 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90