Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 101-61: Ανετη πρόκριση στα ημιτελικά για τις Ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 101-61 της Νίκης Λευκάδας και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες στην κανονική διάρκεια, έκανε το 3-0 και πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος εξασφάλισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Α1, τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν εύκολα με 101-61 της Νίκης Λευκάδας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες στην κανονική διάρκεια, έκαναν το 3-0, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, κυριάρχησαν απόλυτα επί της ομάδας της Λευκάδας και με πρώτες σκόρερ τις Σταμολάμπρου και Βίτολα με 16 πόντους η κάθε μία, έκαναν το «τρία στα τρία», κλείνοντας θέση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (4-7) από τη Νίκη Λευκάδας, όμως αντέδρασε εντυπωσιακά και με τέσσερα τρίποντα στις επόμενες τέσσερις φάσεις, με τις Σταμολάμπρου (6:37), Τόλφρι (6:19), Δίελα (5:52) και Σπυριδοπούλου (5:30), προσπέρασε με 16-7, ενώ στη συνέχεια, με λέι απ της Βίτολα (4:51), έφτασε στο +11 (18-7). Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο της Τόλφρι στον αιφνιδιασμό (0:29), ξέφυγε με +19 από τις φιλοξενούμενες, «κλείνοντας» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 32-13 και 6/11 τρίποντα. Στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 43-25, με λέι απ της Πλουφ (4:58), στη συνέχεια έφτασαν ξανά στο +19 (46-27), με τζαμπ σουτ της Αλεξανδρή (3:34) και έτσι, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 46-32 κόντρα στην ομάδα από τη Λευκάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με +20 (59-39) από τη Νίκη, με λέι απ της Σταμολάμπρου (4:25), προβάδισμα που κράτησε (68-48), με καλάθι της Βίτολα στον αιφνιδιασμό (0:22). Ο Ολυμπιακός τελείωσε την τρίτη περίοδο με +21 (70-49) επί των φιλοξενούμενων, αφού «βρήκε» νέο καλάθι, αυτή τη φορά με την Αλεξανδρή στην «εκπνοή» (0:06). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμα τους, ανέβασαν τη διαφορά στο +42 (99-57), με δίποντο της Σύρρα (1:40) και έτσι, πανηγύρισαν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη Λευκάδα, με σκορ 101-61.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 46-32, 70-49, 101-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόλφρι 13 (3/7 τρίποντα), Σταμολάμπρου 16 (6 ασίστ), Σταμάτη 5 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλεξανδρή 8 (8 ασίστ), Σπυριδοπούλου 10 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σύρρα 3 (2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Δίελα 14, Βαμβακά 2 (5 ριμπάουντ), Βίτολα 16 (6/7 δίποντα), Χάμπλιν 6 (5 ριμπάουντ)

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Ντάλα 6, Μ. Δανδουλάκη 8, Α. Δανδουλάκη 4, Χασάπη 2, Γεωργάκη, Τσαβόνι 1, Γιανγκ 24, Οντιέρ 16

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Η αλήθεια είναι, ότι στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο κάναμε αρκετά λάθη, το ματς πήγαινε από… κλέψιμο σε κλέψιμο. Τα κορίτσια έβγαλαν ενέργεια, έπαιξαν σε υψηλό ρυθμό και σκόραραν για άλλη μία φορά πολλούς πόντους, για αυτό και είμαι ικανοποιημένος γενικά. Σίγουρα, πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα για τη συνέχεια, η δουλειά μας είναι αυτή, να γινόμαστε συνεχώς καλύτεροι».

Διονυσία Αλεξανδρή: «Τώρα, σε αυτά τα παιχνίδια, ο κόουτς προσπαθεί να μας βάζει όλες, να παίζουμε όλες, ώστε να έχουμε καλό ρυθμό και να ξεκουράζονται και κάποιες αθλήτριες που παίζουν περισσότερο. Νομίζω, ανταποκριθήκαμε καλά όλες σήμερα, η ομάδα με εξαίρεση μερικές στιγμές έπαιξε καλά, το λέει και το σκορ άλλωστε. Εμείς συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο, θέλουμε να κερδίζουμε συνέχεια, να ακολουθούμε το πλάνο του κόουτς και να πετυχαίνουμε έναν-έναν τους στόχους που έχουμε θέσει».