Η ΑΕΚ νίκησε με 77-72 το Λαύριο σε φιλικό με… MVP τα παιδιά

Σε φιλική αναμέτρηση στα Λιόσια, όπου πρωταγωνιστές ήταν τα μικρά παιδιά, η ΑΕΚ των πολλών απουσιών επικράτησε με 77-72 του Λαυρίου.

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι για την ΑΕΚ που επικράτησε με 77-72 στα Λιόσια του Λαυρίου. Στο ματς έδωσαν το «παρών» περισσότερα από 1000 παιδιά, συνοδευόμενα από τους γονείς τους, δημιουργώντας μία πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε σε αυτό το ματς δίχως τους Βασίλη Ξανθόπουλο, Αντώνη Κόνιαρη, Kάμερον ΜακΓκριφ, Αλεξάντερ Μάντσεν και Δημήτρη Φλιώνη ενώ είχε για κορυφαίους τους Ακίλ Μίτσελ και Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους έκαστος.

Μετά την πρώτη περίοδο (20-21) η Ένωση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να «χτίσει» μία καλή διαφορά (39-26) για να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 45-34. Η ΑΕΚ διατήρησε μία καλή διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο (61-52), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 65-62 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές δοκιμές του Ηλία Καντζούρη.

Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 77-72 και να πάρει την πρώτη της, φιλική νίκη στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-34, 61-52, 77-72

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 12, Πετρόπουλος 2, Κόνιαλης, Φιλιππάκος 7, Μητρέλος, Περσίδης 11, Μαυροειδής 3, Παπαδάκης 3, Γουίλιαμς 7, Μίτσελ 16, Στρέλνιεκς 16.

Λάυριο (Σερέλης): Φλαγκ 16, Κόουλ 15, Καρακώστας 2, Ντέρχαμ 16, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος 3, Τέιλορ 4, Τζόνσον, Γερομίχαλος 6, Βουλγαρόπουλος, Κουάθ 5.