ΠΑΟΚ -Ολυμπιακός 64-73: Άλωσε την Πυλαία και προκρίθηκε στους «8»

Με φοβερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άλωσε την Πυλαία αφού νίκησε με 73-64 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στους 8 του Κυπέλλου.

Με όπλο την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 73-64 και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στο ματς και ξέφυγε με 5 πόντους (11-6) αρχικά και στην συνέχεια με +6 (20-14) αλλά η ποιότητα του Ολυμπιακού έφερε το τέλος της περιόδου σε ισοπαλία (24-24).

Η δεύτερη περίοδος ήταν καρμπόν της πρώτης με τον Δικέφαλο να πιάνει τις παίκτριες του Ολυμπιακού στον ύπνο και να κάνουν ένα σερί 7-2 (31-26). Οι Ερυθρόλευκες ξύπνησαν αλλά ένα γκολ φάουλ της Κιλαζίδου έκλεισε το ημίχρονο στο 44-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τρομερό με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά για πρώτη φορά με 48-49 μετά από ένα επιθετικό κρεσέντο της Σταμολάμπρου. Το ματς έγινε ξανά ντέρμπι και έκλεισε η περίοδος με ξανά τις δύο ομάδες ισόπαλες 54-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως μίλησε η ποιότητα του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση και σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα οι Ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 62-68. Το παιχνίδι πλέον είχε κριθεί με τις Πειραιώτισσες να παίρνουν την πρόκριση με 64-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 54-54, 64-73.