Λάρισα – Λαύριο: 58-66

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη νίκησε εκτός έδρας τη Λάρισα με 66-58 και πέτυχε την 7η σερί νίκη του!

Ασταμάτητο είναι το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε εκτός έδρας με 66-58 της Λάρισας για την Basket League και έφτασε τις 7 σερί νίκες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέιβις με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Ντιαλό (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μουράτος (11 πόντοι, 4 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 14 πόντους.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα πάνω στα επιθετικά όπλα του Λαυρίου προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-9. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στη δεύτερη περίοδο βρήκαν ρυθμό και έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Στο 16’ με καλάθι του Ντέιβις έκαναν το 26-24 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +6 (28-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (39-48), όμως, οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους του Παπαδάκη μείωσαν σε 48-42 στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λάρισα έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε σε 59-56, αλλά το Λαύριο βρήκε τον τρόπο να μείνει μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη με 66-58. Την 7η συνεχόμενη, με την ομάδα του Σερέλη να βρίσκεται σε τρομερή φόρμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.