Λάρισα – Ολυμπιακός 70-101: Και άλλη 100αρα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός ήταν για άλλο ένα παιχνίδι, απόλαυση στην επίθεση και με μία ακόμα 100αρα στο πρωτάθλημα, επικράτησε της Λάρισας με 101-70. Ανησυχία για Φαλ, που αποχώρησε τραυματίας.

Tέσσερα παιχνίδια με λιγότερους από 100 πόντους ήταν πολλά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε σε τριψήφια επίδοση στην επίθεση, επικρατώντας με 101-70 της Λάρισας στη Θεσσαλία για την 9η αγωνιστική της Basket League. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απολαυστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 59 πόντους και ανέβηκαν στο 7-1, ρίχνοντας παράλληλα τη σημερινή του αντίπαλο στο 1-7.

Η Λάρισα μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, όπου υπολειπόταν μόλις με εφτά πόντους (35-42), αλλά στο δεύτερο παραδόθηκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν καταιγιστικός πίσω από τα 6,75, βάζοντας 17/32 τρίποντα.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είδε τον Φαλ να τραυματίζεται και να αποχωρεί με διάστρεμμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιηθεί από τον Μπαρτζώκα στο δεύτερο μέρος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντόρσεϊ με 20 πόντους και 5/6 τρίποντα, με τον Βεζένκοφ να προσθέτει 17, τον Λαρεντζάκη 14 και τον Ζαν-Σαρλ 10 μαζί με 8 ριμπάουντ.

Για τη Λάρισα, ο Γκριν είχε 20 (8/16 σουτ. 8ριμπ.), ο Χάντσον 16 και ο Καράμπελας 13.

Ανταγωνιστική η Λάρισα, σούπερ Βεζένκοφ

Ο Έισι ξεκίνησε βασικός για τον Ολυμπιακό, με τον Βεζένκοφ να παίζει στο «3» σε ένα ψηλό σχήμα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας. Ωστόσο ο Αμερικανός αποχώρησε μετά από 4΄ καθώς υπέπεσε σε 3 φάουλ και δεν ξαναμπήκε στον αγώνα μέχρι το ημίχρονο. Η Λάρισα προηγήθηκε με 9-7 στο 5΄, έχοντας κάνει σε εκείνο το σημείο ήδη 3 κλεψίματα. Στο 7΄ η διαφορά για τους Θεσσαλούς πήγε στους 5 (15-10), αλλά ακολούθησε ένα δυναμικό finish για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι με σερί 13-3 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-18, χάρη σε ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Πρίντεζη με το ένα χέρι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε σοβαρός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με έμφαση στην άμυνα έτρεξε σερί 7-0, για να προηγηθεί με εννιά πόντους (21-30). Ωστόσο, η Λάρισα δεν τα παράτησε και με προσπάθειες του Χάντσον μείωσε στους 4 (28-32). Ο Ζαν-Σαρλ έκανε το 31-38 με τρίποντο, αλλά ακολούθησε ένα πολύ κακό δίλεπτο για τις δύο ομάδες, το οποίο «έσπασε» ο Βεζένκοφ που με τέσσερις σερί πόντους ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (31-42). Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-42 με καλάθι του Καράμπελα. Ο Βεζένκοφ ήταν ο καλύτερος για τους ερυθρόλευκους, έχοντας 14 πόντους (5/6 σουτ), με τον Πρίντεζη να προσφέρει 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στα ομαδικά στατιστικά ξεχωρίζουν οι 14 ασίστ των παικτών του Μπαρτζώκα, έναντι των δέκα της Λάρισας.

Επιθετική πανδαισία

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ για το δεύτερο μέρος με μοναδικό στόχο να «καθαρίσει» γρήγορα την υπόθεση νίκη. Έτσι και έγινε, με ένα επί μέρους 15-4 σε 2:15΄ να πηγαίνει τη διαφορά στους 18 πόντους (39-57), έχοντας σε εκείνο το σημείο 6/6 σουτ. Η απόσταση ξεπέρασε τους 20 πόντους στα μισά της περιόδου (42-63), με τη μέγιστη τιμή να επιτυγχάνεται στο τέλος του δεκαλέπτου (53-77), με τον σκορ της περιόδου να είναι 35-18 και τον Ολυμπιακό να έχει μόλις τέσσερα χαμένα σουτ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 και τον Ολυμπιακό να μην σταματά να εκτελεί πίσω από τα 6,75. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε και το τελικό 101-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101