ΑΕΚ – Απόλλων Πάτρας 77-75: Γλίτωσε την «αυτοκτονία» η Ένωση…

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +15 (72-57) πέντε λεπτά πριν τη λήξη κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας ο οποίος έφτασε κοντά σε επική ανατροπή στο φινάλε, αλλά η Ένωση άντεξε και πήρε τελικά τη νίκη με 77-75.

Επιστροφή στο πρωτάθλημα με αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα που αγωνίστηκε με μόλις τρεις ξένους και με τους Μαυροειδή και Πετρόπουλο να παίζουν αν και λίγες ώρες πριν νοσηλεύονταν στο νοσοκομείο με υψηλό πυρετό, η Ένωση επικράτησε με 77-75 του Απόλλωνα Πάτρας στα Άνω Λιόσια και ανέβηκε στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 7-8.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 72-57 περίπου πέντε φινάλε πριν το φινάλε, αλλά οι Πατρινοί πραγματοποίησαν μεγάλη αντεπίθεση στο φινάλε, έφτασαν μέχρι τον πόντο (76-75), αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή κι έπεσαν στο 5-10.

Ο Χάμερ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων», με τον επίσης εξαιρετικό Παππά να έχει 17 πόντους ενώ 12 πόντους με 12 ασίστ είχε ο Κολόμ. Για τον Απόλλωνα από 18 πόντους είχαν οι Σίμονς και Τσαλμπούρης ενώ στους 16 πόντους σταμάτησε ο Μακλίν.

Με πλουραλισμό στην επίθεση η ΑΕΚ έκανε πάρτι επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ένωση είχε το προβάδισμα από την αρχή (15-10, 5′), άρχισα να διευρύνει τη διαφορά της (23-13, 6′) και τελείωσε την πρώτη περίοδο στο 30-20. Ένα 12-0 του Απόλλωνα έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (35-35, 35′), αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάει με ένα μικρό προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (43-41).

Ο Απόλλωνας πήρε και προβάδισμα στο σκορ (45-48, 25′) με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ απάντησε με τον Μαυροειδή να δίνει λύσεις και προηγήθηκε με 56-51 στο 27′. Σε εκείνο το σημείο το ματς διακόπηκε για μερικά λεπτά αφού οι διαιτητές να ζήτησαν την αποχώρηση οπαδών της ΑΕΚ που βρίσκονταν στις court seats, με την περίοδο να κλείνει τελικά στο 58-53.

Με τον Παππά να πετυχαίνει μεγάλα σουτ η ΑΕΚ βρέθηκε στο +15 (72-57, 35′) και φάνηκε να τελειώνει το ματς. Ο Απόλλων δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά έφτασε μέχρι και στον πόντο (76-75) χάρη σε καλάθι του Τσαλμπούρη. Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να πάρει και το ματς μετά από λάθος του Κολόμ, ο Τσαλμπούρης όμως αστόχησε στα πέντε δευτερόλεπτα από τη λήξη, ο Δίπλαρος έκανε λάθος και το παιχνίδι τελείωσε με 1/2 βολές του Κουζέλογλου για το τελικό 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 12 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 λάθη), Φλιώνης 3 (1), Ράουτινς 3 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 13 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάμερ 17 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 5, Παππάς 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές), Μαυροειδής 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Μπόγρης 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 18 (5/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ), Σίμονς 18 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές), Δίπλαρος 7 (1), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 6 (2), ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 2 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)