Περιστέρι – Άρης 92-90: Και στο τέλος… νικάει ο Σπανούλης

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Περιστέρι, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 92-90 του Άρη χάρη στο καλάθι του Μπιλάν. Δεν έφτανε η συγκλονιστική εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου για τους «κίτρινους» με 36 πόντους.

Η μυθική εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου δεν ήταν αρκετή για να φύγει ο Άρης με το «διπλό» από το Περιστέρι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να πανηγυρίζει στο φινάλε, τη νίκη με 92-90 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στο Περιστέρι χάρη στο φόλοου του Μίρο Μπίλαν.

Στο 4-2 ανέβηκε το Περιστέρι (3-1 εντός και 1-1 εκτός έδρας), στο 3-3 έπεσε ο Άρης (2-1 εντός και 1-2 εκτός έδρας).

Διαβάστηκε επίσης: Ο Πλατινί και το περίφημο «γεύμα των Ηλυσίων» που έδωσε το Μουντιάλ στο Κατάρ: Λεκές στην κορώνα του Βασιλιά (vids)

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να πετυχαίνει γρήγορα οκτώ διαδοχικούς πόντους, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η απάντηση από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ήρθε από τους Αγραβάνη και Ντένμον με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με (23-21).

Το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μωραϊτη να γράφει το 34-26, την ώρα που ο Τολιόπουλος έφτανε τους 14 πόντους. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με«όπλο» του την σκληρή άμυνα, «έτρεξε» ένα σερί 5-14 για το (39-40).

Ακολούθησε ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων και ένα δικό τους 14-4, με τον Κασελάκη να γράφει το 53-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Τολιόπουλος βγήκε ξανά… μπροστά έβαλε δύο τρίποντα για το 61-57, έφτασε τους 22 πόντους και ανάγκασε τον Σπανούλη να καλέσει timeout.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και αποτελεσματικές με τον Μωραΐτη να βάζει πολύ μεγάλο σουτ για το 78-77 στο 34′. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι να φτάσουμε στην φάση που έκρινε το ματς.

Πιο συγκεκριμένα ο Μπίλαν σκόραρε με φόλοου για το 92-90 μετά από άστοχο φλότερ του Μωραΐτη και στο 1.4 που έμενε, ο Χόρχλερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις με το 92-90 να μένει μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντάνοβ, Ντένμον 23 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12/12 βολές), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζούστον 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 1, Τολιόπουλος 38 (4/6 δίποντα, 9/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νότεϊ 10 (2), Νετζήπογλου 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανόγκο 10 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πακ